jan 3528 39aLUDŹMIERZ.  W efektowny sposób, który stanie być może sanktuaryjną tradycją, podhalańskie orkiestry uczciły 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Ponad 100 trąb, trąbek i puzonów zagrało kilka religijnych utworów w Ogrodzie Różańcowym, przed polowym ołtarzem bazyliki.

Były to orkiestry dęte z Rabki-Zdroju, Maniów, Ochotnicy Dolnej i oczywiście miejscowa. Przez godzinę wykonały one kilka religijnych utworów, mocno kojarzonych z czasem apostolskiej posługi Papieża-Polaka. Koncertowi towarzyszyli śpiewem wierni zgromadzeni na modlitwie. Taką formę przebrało dziękczynienie – jak to powiedział ks. kustosz Jerzy Filek: „…za wszystkie lata Jego pontyfikatu, za tyle dobra, które uczynił, które wyzwolił, którym się dzielił”.  

jan 3629 c14

Religijno-orkiestrowe wydarzenie to inicjatywa i pomysł Jacka Klinowskiego z Rabki, wraz z tamtejszą Orkiestrą Dętą. Wsparcia udzielił powiat, pomogli też sponsorzy, gdyż koncert zakończył poczęstunek dla strażackich muzyków. A ci, którzy być może zapoczątkowali kolejną październikową tradycję w Ludźmierzu, mają nadzieję, że w następnych latach dołączą do nich inne orkiestry OSP, których na Podhalu jest tak imponująca liczba. 

Fot. Sanktuarium MBL (Jan Ciepliński)