P3880108NOWY TARG. Muzyka, obraz, pieśń potrafią nieraz przywołać więcej wspomnień niż słowa. I w tej konwencji Miejskie Centrum Kultury wraz z Muzeum Podhalańskim zaaranżowały obchody XXI Dnia Papieskiego. 

 O unikatowości i wystawy „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność” , która zajmuje połowę parteru ratusza – przypominamy sobie zbyt rzadko. A stolica Podhala, której Honorowe Obywatelstwo przyjął Papież-Polak, miała szczęście, otrzymując kiedyś bezcenną darowiznę Józefa Paczki. W Dzień Papieski zwiedzanie wzbogacały projekcje filmów dokumentalnych: „Nowotarskie ślady papieża Jana Pawła II” i „Liczę na Was”.

Dopełnieniem ekspozycji w ratuszu stały się teraz ustawione przy ratuszu plansze IPN-owskiej, biograficznej wystawy „Stefan Wyszyński”. Pozwala ona zanurzyć się w czas, kiedy jeszcze nikomu nie śniło się o polskiej transformacji, zaaresztowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wędrował po Polsce w postaci pustych ram, a prymas-więzień stał się męczeńskim znakiem sprzeciwu.

P3880134

Kwiaty pod płaskorzeźbą na ścianie ratusza, poświęconą Papieżowi-Polakowi, składały władze miasta. Zamiast hejnału – jak zawsze w Dniu Papieskim – z zegarowej wieży zabrzmiała „Barka”. Ulubione pieśni Jana Pawła II przypomniał Chór „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy, wzbogacając swój ambitny repertuar. A są w jego składzie chórzyści, którzy w czerwcu 1979 roku witali Białego Pielgrzyma na nowotarskim lotnisku.

Wiązankę poruszających serce i pamięć melodii przygotowała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Marcina Musiaka.

P3880098

Podhalańska ziemia pełna jest śladów obecności obu gigantów wiary – świętego i błogosławionego. Tym łatwiej płynie z niej pieśń dziękczynienia.

Fot. Anna Szopińska

{gallery}ania/religia/XXI_Dzień_Papieski{/gallery}