dsc 0013

11 sierpnia rozpoczął się remont zlokalizowanej przy Urzędzie Miasta Zakopane rzeźby "Orbity" autorstwa Henryka Burzca. Gmina Miasto Zakopane otrzymała na niego dotację w wysokości 177 tys. złotych w ramach programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021" ogłoszonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 Rzeźba Orbity powstała z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w 1973 roku. Zlokalizowana przed Urzędem Miasta Zakopane, wpisała się na stałe w krajobraz miasta. W 2006 roku jej renowacji na zlecenie Urzędu Miasta Zakopane podjął się Pan Marek Wacławski.

Henryk Burzec to znakomity rzeźbiarz rodem z Międzyrzeca Podlaskiego. Absolwent Zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego, z którym współtworzył głowy wawelskie i Pomnik Powstańców Śląskich na Górze Świętej Anny. Jako miejsce do życia wybrał Zakopane. W mieście pod Giewontem tworzył przez ponad 50 lat. Spoczywa na zakopiańskim cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej, w miejscu naznaczonym swoją pracą. W czasie życia Artysta pozostawił w Zakopanem wiele rzeźb zarówno w domach mieszkańców, instytucjach publicznych, jak również w przestrzeni miejskiej.

źródło: UM Zakopane