macewaszaflary
Na jednej z prywatnych działek w Szaflarach, znaleziono, zachowany w niemal idealnym stanie, żydowski nagrobek – macewę. Znalazł ją, pochodzący z Zaskala, Julian Buroń, różdżkarz, który podczas szukania wody, zauważył leżącą na ziemi, odwróconą płytę kamienną.

Macewa składa się z trzech części, wg napisu na płycie, grób należał do Cwi Hirsz Sztillera, zmarłego w 1903 roku. Korona umieszczona na nagrobnej macewie, może świadczyć o tym że mógł być członkiem zamożnej rodziny, a nawet uczonym w piśmie. Cała treść napisu na płycie brzmi: „Cwi Hirsz Sztiller, syn pana Dawida Sztillera błogosławionej pamięci, zm. W wieku 51 lat, 26 miesiąca Aw 663 wg małej rachuby”.

Dzięki gościnności właścicielki działki, na której znaleziono nagrobek, Magdaleny Gałdyn, macewę udało się przenieść na cmentarz żydowski w Nowym Targu. Zajęli się tym członkowie Podhalańskiej Grupy Eksploatacyjnej, na czele z Adamem Berychem i Dariuszem Popielą. Członkiem tej grupy jest także, Julian Buroń, który odnalazł nagrobek.
Dalsze losy macewy z grobu Cwi Hirsza Sztillera, można śledzić na profilu facebookowym Ludzie, Nie Liczby – projektu, którego autorem jest Dariusz Popiela, i przez który udało się odnowić kilka żydowskich cmentarzy.
Podhalańska Grupa Eksploatacyjna współpracuje z różnymi instytucjami i grupami, poszukującymi żydowskich pamiątek i apeluje o przekazywanie im informacji na temat podobnych znalezisk.
 
Źrodło: GCKPiT Szaflary/Zdjęcia: Dariusz Popiela