zfunduszu21MAŁOPOLSKA. Rząd rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi więc kolejna transza środków, umożliwiając realizację planowanych inwestycji.  

- Kolejna dobra wiadomość dla Małopolan – anonsuje mówi wojewoda Łukasz Kmita! Niespełna tydzień temu otrzymaliśmy potwierdzenie przyznania przez premiera Mateusza Morawieckiego 80 małopolskim gminom górskim blisko 300 mln zł. Teraz mamy potwierdzenie, że trafi do nas ponad 220 mln złotych na realizację 176 inwestycji. Inwestycji w rozwój lokalnej społeczności. Inwestycji w poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. W lepsze drogi, szkoły, żłobki. Katalog zadań jest bardzo szeroki i pokazuje istotę Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Polski rząd z jednej strony patrzy całościowo na rozwój kraju, realizując duże, strategiczne inwestycje; z drugiej zaś dąży do tego, aby wspierać lokalne pomysły i projekty, które są istotne dla Mieszkańców konkretnej miejscowości czy gminy. Tak rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju i będziemy ją konsekwentnie realizować  Cieszę się, że spore środki trafią także na rozbudowę infrastruktury szpitalnej oraz zakup sprzętu medycznego, co jest tak potrzebne  w walce z epidemią.

zfunduszu211

Jakie działania dzięki tym środkom zostaną zrealizowane w naszym regionie?

Będzie to termomodernizacja budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krościenku nad Dunajcem, a niebawem, dzięki II konkursowi, w realizacji będą również budowa żłobka w gminie Czarny Dunajec i modernizacja kompleksu skoczni narciarskich HS16 i HS 30 w Chochołowie.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. Program w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Pieniądze z RFIL trafiły np. do Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach.