toczek 1

Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest jedną z placówek, która uczestniczy w Narodowym Programie Szczepień przeciwko Covid-19. Plan szczepień obejmuje nie tylko służbę zdrowia, ale i nauczycieli czy kolejne grupy seniorów. O sprawnym przebiegu tego procesu, ale i o ważnych informacjach dla osób przed którymi niedługo szczepienie rozmawiamy z lek. med. Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień w zakopiańskim szpitalu.

Panie Doktorze jak zakopiański szpital radzi sobie z procesem szczepień?

Zakopiański szpital jest bardzo dobrze przygotowany do przeprowadzania procedur Narodowego Programu Szczepień. Obecnie przygotowujemy się do szczepienia pacjentów przewlekle chorych, pozostałe działania przebiegają w zgodzie z przyjętymi zasadami. Do programu zapisują się teraz pacjenci urodzeni po roku 1952, w kolejnych dniach zapisy będą dostępne dla ,,młodszych” seniorów. Od 27.03 uruchamiamy zapisy dla służb mundurowych. W miarę naszych możliwości staramy się, aby wszystko przebiegało szybko i sprawnie.

Czy odczuwacie Państwo problemy jeśli chodzi o dostępną dla szpitala ilość szczepionek?

Niestety zaczynają pojawiać się ograniczenia ilościowe - jeśli chodzi o szczepionki AstraZeneca - teraz ta ilość dedykowanych dawek waha się w granicy 50 sztuk na szpital, a to niewątpliwie będzie miało przełożenie na terminy. Z kolei jeśli chodzi o Pfizera - szczepionka ta dostępna jest tylko dla pacjentów powyżej 70 roku życia. W zależności ile tych pacjentów będzie tyle dawek będziemy na bieżąco zamawiać. Niemniej jednak tutaj też mamy ograniczenia w kwestii dostępnej ilości. Mimo wszystko mamy nadzieję, że to przejściowe kłopoty, dlatego cierpliwie czekamy na rozwój sytuacji.

Czy w naszym regionie nastąpi terminowe przesunięcie szczepień z drugiej dawki?

Jest to nieuniknione, już teraz przesuwamy drugą dawkę. Dodam tylko, że wszystkich ozdrowieńców obejmuje inna procedura, traktujemy ich nieco inaczej, ale zgodnie z ustawą - jedną dawką po trzech miesiącach od dodatniego wyniku testu na koronawirusa.

Na koniec przypomnijmy, jak można zarejestrować się do szczepienia

Każdy kto deklaruje chęć przyjęcia szczepionki musi odpowiednio wcześniej zapisać się do programu szczepień. Można to zrobić kilkoma sposobami: telefonicznie poprzez dedykowaną dla tego celu specjalną infolinię, internetowo -  w grę wchodzi tutaj IKP czyli Internetowe Konto Pacjenta - to najszybszy i najłatwiejszy sposób zapisania się; trzecim sposobem jest indywidualny zapis w przychodni - to najmniej polecany sposób rejestracji, ponieważ tą drogą można zarejestrować zaledwie kilka procent pacjentów - zgodnie z wytycznymi ustawodawcy.