P3750365POWIAT NOWOTARSKI. 460 nauczycieli klas I – III wraz z pracownikami obsługi szkół całego powiatu nowotarskiego przeszło dobrowolne testy na obecność koronawirusa. Jest to ok. 40 procent całej kadry związanej z wczesnoszkolną edukacją w placówkach na terenie Nowotarszczyzny.

Powiatowa Stacja Sanepid brała pod uwagę trzy możliwe lokalizacje punktu poboru wymazów, ale ostatecznie wyznaczono go w nowotarskiej „jedenastce”, która w swoim obszernym holu mogła zapewnić odpowiednią cyrkulację obsługiwanych osób – z „poczekalnią” w korytarzu, wyodrębnionym wejściem i wyjściem.

P3750376

Czas oczekiwania na ekipę z Krakowa nieco się wydłużył, ale potem wszystko szło szybko i sprawnie. Wyniki badania pobranych we wtorek próbek poniedziałek powinny być znane już dziś. Testowani – posiadając kody – osobiście będą mogli poznać swój wynik, a zbiorczo trafią one do Wojewódzkiej Stacji Sanepid.

P3750339

Główne powody tego, że liczba przetestowanych osób zamknęła się na razie w 40 procentach, są dwa: po pierwsze było to testowanie dobrowolne, po drugie – znaczna część szkolnej kadry już wcześniej przechorowała Covid-19 i teraz jeszcze posiada przeciwciała. Fala zachorowań największa była w październiku i w listopadzie.

Testowanie szkolnej kadry

Fot. Anna Szopińska