2021 01 14 Goralskie Veto konferencja5845

Górale zapowiadają, że połowa branży turystycznej otwiera się 18 stycznia, bo druga połowa już jest otwarta. Branża turystyczna jest wspierana przez Agrounię, gdyż rolnictwo jest bardzo związane z gastronomią i hotelarstwem.

Za konferencji prasowej lider Góralskiego Veta zapowiedział otwarcie firm z branży turystycznej na Podhalu.

- Połowa deklaruje, że otworzy się 18 stycznia. A druga połowa nie deklaruje, bo już działa. Liczymy, ze otworzy się nie tylko Podhale, ale cała Polska. Trzeba wielkiej odwagi, żeby otwierać się i narażać na kary – mówił Sebastian Pitoń, lider Góralskiego Veta.

„Jesteśmy strażnikami porządku”

Lider Góralskiego Veta zachęca właścicieli firm do otwierania swoich biznesów cały czas powtarzając, że rząd łamie konstytucję.

- Jesteśmy strażnikami porządku Rzeczypospolitej i mamy prawo do normalnego życia i normalnej pracy – nawoływał Sebastian Pitoń.

Podobnie lider Góralskiego Veta odniósł się do noszenia maseczek, które jego zdaniem są niekonstytucyjnym ograniczeniem wolności.

- Maseczki zwiększają bezpieczeństwo o 1-2%, czyli w granicach błędu statystycznego. Gdyby ta choroba była jak Ebola, która zabija 30 – 40% , to nie stali byśmy tu obok siebie – mówił Pitoń,

Prezydent z góralami ocali Polskę?

W trakcie konferencji prasowej Sebastian Pitoń zaprosił Prezydenta Andrzeja Dudę, aby usiąść do rozmów o przyszłości Polski, ale najpierw zaprosił z uśmiechem rezydenta na wypoczynek.

- Panie prezydencie Dudo zapraszamy na narty – śmiał się Sebastian Pitoń. - Niech Pan wróci z wygnania, na którym pan jest i z nami góralami ocali Ojczyznę. Wielkie okazje nie trafiają się małym ludziom. Zapraszamy na Podhale nie tylko na narty, ale żeby porozmawiać o przyszłości Polski – dodał góral.

Agrounia murem za Góralskim Vetem

Wraz z góralami przed dziennikarzami stanęli przedstawiciele Agrounii, którzy aktywnie zaczęli wspierać przedsiębiorców z Podhala. Wszystko przez ogromną zależność pomiędzy branżą turystyczną, a rolnikami.

- Rolnictwo jest nierozłącznie związane z turystyką. Produkujemy żywność, która później jest sprzedawana do hoteli, pensjonatów i restauracji, z której przygotowywane są posiłki dla turystów – mówił Michał Kołodziejczak z Agrouni.

Rolnicy apelują o otwieranie firm, aby wszyscy mieli równe szanse.

- Dajmy wszystkim równe szanse. Otwórzmy stoki, restauracje i całą branżę, ale w reżimie sanitarnym. Dlaczego jedni mogą, a drudzy nie? - pytał się Michał Kołodziejczak.

Veto ze wsparciem z Koszalina

Wśród przybyłych na konferencję osób byli także tacy, którzy musieli pokonać drogę ponad 800 kilometrów.

- Na wzór Góralskiego Veta organizujemy Bałtyckie Veto. Przyłączają się do nas hotelarze i restauratorzy, a część z nich już jest otwarta. Chcemy połączyć wszystkich przedsiębiorców z wybrzeża, którzy mogą legalnie pracować, ale ich biznesy są nielegalnie zamykane – mówi Agata Radek z Koszlina - Musimy się zjednoczyć. W nas wszystkich płynie polska krew. Nie ma znaczenia ta odległość. Jeżeli będzie działa się krzywda, to będziemy pomagać – dodaje.

Przybyłym, którzy okazali wsparcie idei Góralskiego Veta dziękował lider akcji. - Nie jest łatwo, żeby zdobyć się na odwagę cywilną i tak protestować. Dziękuję wam – mówił Sebastian Pitoń, który jednocześnie zapowiedział dalsze akcje.

fot. Marcin Szkodziński

2021 01 14 Goralskie Veto konferencja5808

2021 01 14 Goralskie Veto konferencja5861