herb Zakopane

 Oświadczenie Burmistrza Leszka Doruli zostało opublikowane na stronie UM Zakopane. Załączamy jego treść:

W związku z zapowiedzianymi właśnie przez Rząd kolejnymi rygorystycznymi ograniczeniami, które dotyczą przede wszystkim branży turystycznej, ze względu na specyfikę naszego regionu znaleźliśmy się w trudnym położeniu. Jej skutki odczują z pewnością w Zakopanem wszyscy – zarówno przedsiębiorcy i mieszkańcy, jak również samorząd.

Obawiając się takiego rozwoju sytuacji związanej z trwającą epidemią wraz z pozostałymi samorządami gmin powiatu tatrzańskiego oraz Podhala już od dawna pracowaliśmy nad rozwiązaniami pozwalającymi na bezpieczne przyjęcie turystów na zimowy wypoczynek. Na prośbę Wicepremiera Jarosława Gowina, świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności, przedstawiliśmy konkretne postulaty i propozycje złagodzenia obowiązujących obostrzeń sanitarnych i dostosowania funkcjonowania branży hotelarsko-turystycznej i usług z nimi związanych. Ich celem było umożliwienie działalności firm i przedsiębiorstw przy zachowaniu odpowiednich procedur, a tym samym uniknięcie poważnego kryzysu gospodarczego. Przesłaliśmy je Panu Premierowi, jednak do tej pory pozostały one bez odpowiedzi. Wierzyliśmy, że nasze rozwiązania mogą być dobrym punktem wyjścia do dalszych rozmów, które zakończą się wypracowaniem stanowiska zgodnego zarówno z polityką rządu, jak również oczekiwaniami samorządowców, przedsiębiorców, mieszkańców i turystów. Tak się jednak nie stało i musimy zmierzyć się z nową rzeczywistością ogłoszonej „kwarantanny narodowej”.

Rozumiemy tę trudną decyzję Rządu podjętą w trosce o zdrowie i życie nas wszystkich, ale jednocześnie odczuwamy żal, że nie dostaliśmy szansy, aby do niej odpowiednio się przygotować. Takiej szansy nie dostali także przedsiębiorcy z całej szeroko pojętej branży turystycznej. Musimy więc skupić się obecnie na ich wsparciu i przeciwdziałaniu możliwym skutkom kryzysu.

Zobowiązujemy się, że podejmiemy wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić pomoc szczególnie tym najbardziej potrzebującym.

Już w najbliższych tygodniach będziemy wypracowywać nowe rozwiązania będące odpowiedzią na aktualne problemy mieszkańców i przedsiębiorców. Będą one zgodne ze wsparciem, które Rząd zaoferuje w nowej ustawie „Tarczy 7”. Już na najbliższej sesji Rady Miasta Zakopane przedstawimy pierwsze propozycje naszych działań.

Dołożymy wszelkich starań, aby niezbędna pomoc docierała do wszystkich, aby nikt nie pozostał sam. Najważniejsza w tym trudnym czasie jest troska o ludzi samotnych, chorych i potrzebujących. Zadbajmy wspólnie, aby nie zabrakło im podstawowej opieki, naszego zainteresowania i ciepłych słów oraz konkretnej pomocy przekazywanej z zachowaniem wszystkich koniecznych wymogów sanitarnych.

Cały czas jesteśmy do Państwa dyspozycji i naszą pracę skupiamy na najważniejszym celu, aby razem przetrwać ten trudny czas i pokonywać kolejne problemy. Będzie to możliwe, jeśli będziemy wspierać się nawzajem i okazywać zrozumienie i szacunek.

Burmistrz Miasta Zakopane
Leszek Dorula

 

źródło: UM Zakopane