treking

Elementy ekwipunku, które są najczęściej kupowane przez początkujących piechurów w górskich wojażach, to obuwie i plecak. Są to niezbędne elementy trekkingowej garderoby. W co jeszcze warto zainwestować podczas kompletowania "turystycznej szafy"? Jak dobrać odpowiedni sprzęt, aby wszystkie wycieczki były wolne od dyskomfortu i pozwalały na eksplorowanie górskich krajobrazów? I aby można było cieszyć się samą wędrówką i okolicznościami przyrody?

Dobra jakość receptą na sukces

Aby ekwipunek wycieczkowy faktycznie gwarantował wygodę i nie był dodatkowym ograniczeniem na szlaku - warto zadbać o to, aby reprezentował sobą wysoką jakość. Dobrym rozwiązaniem może być zakup produktów renomowanych, wyspecjalizowanych firm, od długiego czasu obecnych na rynku. Doskonałym wyborem będzie zakup odzieży wyprodukowanej przez markę The North Face. Dzięki zastosowaniu wielu zaawansowanych technologii ubrania i akcesoria tej firmy dodadzą komfortu i pewności na każdym szlaku. Niezwykle ważny jest wybór odpowiednich materiałów - dostosowanych do warunków panujących w górach. Przykładowo koszulki poliestrowe, do których produkcji zastosowano technologię FlashDry pozwolą na szybkie odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu skóra przez długi czas nie będzie mokra. 

Niezbędne elementy odzieży, które przydadzą się podczas trekkingu

Każdy turysta poruszający się po górskich szlakach powinien zaopatrzyć się w kilka podstawowych elementów trekkingowej wyprawki. Plecak - dobrany odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Jego wielkość powinna być dostosowana do długości zaplanowanych tras. Powinny zmieścić się w nim: woda, zapasowa odzież (na dłuższe trasy druga para butów), prowiant na drogę, latarka i podstawowy zestaw pierwszej pomocy. Dobrym rozwiązaniem jest obecność pasa biodrowego i możliwość przymocowaniu kijków trekkingowych. Przedmiotem niezwykle ułatwiającym życie podczas długich wędrówek może być również saszetka - zmieszczą się do niej klucze, pieniądze, telefon czy chusteczki higieniczne - i zawsze będą pod ręką. Odzież powinna być dobrze dopasowana pod kątem rozmiaru, odpowiednich materiałów oraz przewidywanych na dany dzień warunków atmosferycznych. Zdecydowanie warto korzystać z ubrań specjalistycznych. W deszczowy dzień komfort będzie zdecydowanie większy w spodniach trekkingowych wykonanych z szybkoschnącego materiału niż w nieustannie mokrych jeansach.

Dobre buty podstawą udanej wycieczki

Najbardziej podstawowym, a jednocześnie najważniejszym elementem wyposażenia, jest odpowiednio dopasowane obuwie. Jest to część ekwipunku, na której nie warto oszczędzać. Dobre buty to ochrona przed otarciami i pęcherzami, które nawet najbardziej zapalonemu turyście mogą odebrać całkowitą chęć do pokonywania szlaku. Pierwsze buty trekkingowe. Najlepsze cechy na przykładzie marki Asolo. Przede wszystkim rozmiar powinien zostać bardzo dokładnie dobrany, tak aby stopa zawsze pozostawała stabilna. Atutem zawsze będzie zastosowanie zaawansowanych technologii - takich jak GORE-TEX. Dzięki temu stopa pozostanie sucha, bo pot będzie odprowadzony na zewnątrz cholewki. Wysokość obuwia uzależniona jest od warunków atmosferycznych - z reguły latem, wygodniejsze będzie obuwie niskie, a zimą wysokie. Każde z nich ma swoje zalety i wady, dlatego zawsze przed zakupem należy przeanalizować warunki atmosferyczne oraz podłoże znajdujące się na zaplanowanej trasie.