Zdjęcie 2

Wybierając projekt domu, już na początkowym etapie pod uwagę wziąć należy wiele czynników i parametrów.

Jednym z nich jest całkowita powierzchnia użytkowa oraz podział dostępnego metrażu na poszczególne pomieszczenia. Siłą rzeczy taki plan wymaga podjęcia decyzji w kwestii rozkładu poszczególnych stref, a także odpowiedzi na kluczowe pytania. Spora część z nich dotyczy kuchni. Kiedy lepszym wyborem będzie projekt domu z otwartą kuchnią, a kiedy zamkniętą? Czy można zupełnie zrezygnować z tego pomieszczenia na rzecz niewielkiego aneksu?

1. Projekty domów z otwartą kuchnią
2. Projekty domów z zamkniętą kuchnią
3. A może aneks?

Niezależnie od tego, jakie wymagania masz względem kuchni, wcale nie jesteś skazany na indywidualny projekt w pracowni architektonicznej. Na stronach takich jak https://www.extradom.pl/ znaleźć można wiele gotowych projektów dopasowanych do bardzo różnych wymagań. Łączy je fakt, że są już sprawdzone, a także tańsze i szybciej dostępne niż "dom na miarę".

Projekty domów z otwartą kuchnią

W ostatnich latach popularność zyskały nowoczesne projekty domów z kuchnią otwartą na salon. Takie rozwiązanie daje wrażenie większej przestrzeni i funkcjonalności stref dziennych. Korzystają z niego głównie osoby chętnie zapraszające gości lub gotujące dla rodziny, które chcą działać w kuchni wspólnie z najbliższymi lub - mimo konieczności przygotowania dania - zachować kontakt z obecnymi w domu. Cenią tę możliwość także rodzice małych dzieci, dla których ważne jest, by w trakcie wykonywania obowiązków domowych mieć baczenie na swoje pociechy.
Wiele osób uważa, że kuchnia otwarta obliguje do utrzymywania większego porządku. Jest w tym sporo racji, dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania niezbędnych sprzętów, garnków i naczyń. Popularnym rozwiązaniem są chociażby wyspy i półwyspy, łączące funkcję szafki, blatu roboczego i stołu. Jeśli chcemy z nich skorzystać, warto wybrać projekt gwarantujący odpowiednią przestrzeń na granicy kuchnia - salon.

Projekty domów z zamkniętą kuchnią

Projekty domów z kuchnią zamkniętą wybierane są z reguły przez osoby gotujące dużo, dla których ważne jest odizolowanie tego pomieszczenia nie tylko od domowego chaosu. Ze wszystkimi zapachami powstającymi w trakcie przygotowywania posiłków nie poradzi sobie nawet najbardziej wydajny wyciąg, a dotyczy to także tych podłączonych do przewodu wentylacyjnego, nie tylko działających w obiegu zamkniętym. Osobna kuchnia ukryje przed gośćmi wszystko, co pozostanie na blacie lub w zlewie. 

Jeśli zdecydujemy się na projekt z kuchnią o wystarczająco dużym metrażu, można w niej zaaranżować codzienny kącik jadalniany lub nawet zmieścić duży, rozkładany stół. Projekty często uwzględniają, zarówno w przypadku kuchni otwartej, jak i zamkniętej, wydzieloną spiżarnię. Rozwiązanie to ma sporą przewagę nad przechowywaniem opartym wyłącznie o kuchenne szafki.

A może aneks?

Jest jeszcze trzecia opcja. Korzystają z niej przede wszystkim ci, którzy rezygnują z domowego gotowania na rzecz stołowania się w lokalu lub zamawiania jedzenia z restauracji i firm cateringowych. Im przestrzeń kuchenna w ogóle jest niepotrzebna i mogą z niej zrezygnować na rzecz aneksu kuchennego. Wystarczy wnęka w obrębie pokoju, mieszcząca lodówkę, kilka szafek, niewielką płytę lub kuchenkę mikrofalową. Całość uzupełnić może stół, który u niektórych zastępuje na przykład przestronna wyspa lub półwysep. Na nim ulokować można również płytę indukcyjną, a w bliskim sąsiedztwie lodówki - barek z napojami.