piggy 2889047 1920

Polskie przepisy nakładają na instytucje finansowe określone obowiązki, z których muszą się wywiązać. Dotyczą one m.in. polityki informacyjnej i nakładają na bank lub firmę pożyczkową określone wymogi. W takim razie jakich informacji instytucje finansowe muszą udzielić klientowi, który decyduje się na zaciągnięcie pożyczki? Odpowiedź na to pytanie poznasz dzięki lekturze poniższego artykułu.

Te informacje pożyczkodawca musi przekazać

Obowiązujące w Polsce prawo reguluje kwestię udzielania kredytu konsumenckiego, który obejmuje zarówno kredyty gotówkowe proponowane przez banki, jak i pożyczki oferowane również przez firmy parabankowe. Przepisy zostały wymienione przede wszystkich w dwóch aktach prawnych: ustawie o kredycie konsumenckim i tzw. ustawie antylichwiarskiej. Wśród wielu praw i obowiązków, o których wspominają powyższe ustawy, znajdują się również te dotyczące obowiązków informacyjnych pożyczkodawcy wobec klienta. Opisujemy je poniżej.

Koszty

Jako klienta interesują Cię przede wszystkim koszty zaciągniętego zobowiązania. Jeśli zależy Ci na tym, żeby było jak najniższe, musisz wiedzieć, jakimi opłatami objęta jest dana oferta, a pożyczkodawca ma obowiązek udzielenia Ci takiej informacji. Jest zobligowany do podania oprocentowania i prowizji, czyli dwóch najważniejszych i najczęściej pojawiających się opłat, a także wszystkich innych wymaganych kosztów, o ile występują, jak np. opłata przygotowawcza czy ubezpieczenie.

RRSO

Wartości poszczególnych opłat, które składają się na łączny koszt pożyczki, same w sobie mówią niewiele i wyłącznie na ich podstawie trudno porównać dwie lub więcej ofert. Aby to ułatwić, ustawodawca wprowadził w przepisach obowiązek informowania klienta przez instytucję finansową o RRSO danej oferty. Chodzi o rzeczywistą roczną stopę oprocentowana, która w ujęciu procentowym określa wszystkie koszty danego produktu – im niższa jej wartość, tym tańsze jest zadłużenie. Warto porównywać oferty właśnie pod kątem wysokości wskaźnika RRSO, na co pozwala ranking pożyczek dostępny na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/.

Całkowity koszt zadłużenia

O ile RRSO pozwala określić roczny koszt pożyczki w skali rocznej, o tyle całkowity koszt kredytu, który instytucja finansowa musi podać klientowi zgodnie z prawem, wyrażany jest w liczbach bezwzględnych. Dzięki temu jak na dłoni widać, ile w złotówkach trzeba będzie dopłacić do pierwotnej wysokości zadłużenia i konkretnie z jak dużym wydatkiem wiąże się dana oferta.

Wysokość pojedynczej raty

Tym, co towarzyszy Ci przez długi czas po podpisaniu umowy, są comiesięczne raty, dlatego musisz znać ich wysokość. Bank ma obowiązek poinformowania Cię o ich wartości, tak aby z pełną świadomością i odpowiedzialnością podjąć decyzję co do wyboru danego produktu.

Termin spłaty

Informacja o terminie spłaty to formalność, bo w praktyce czas obowiązywania zadłużenia ustala klient, jednak bank ma obowiązek podania klientowi go do wiadomości. Dobrze się zastanów, czy aby na pewno uda Ci się spłacić pożyczkę w ustalonym terminie, ponieważ nawet jeden dzień opóźnienia może powodować bardzo wysokie opłaty dodatkowe.

Ze wszystkimi opisanymi powyżej informacjami instytucja finansowa musi zapoznać pożyczkobiorcę, zanim umowa zostanie podpisana. W razie potrzeby klient może także domagać się dodatkowych danych, które dotyczą kwestii warunków odstąpienia od umowy, skutków niewywiązania się z niej oraz możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania i odstąpienia od pożyczki. Ten obowiązek dotyczy wszystkich firm pożyczkowych, również tych, które udzielają chwilówek. Jeżeli interesują Cię tego rodzaju szybkie mikropożyczki, w znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci porównywarka chwilówek.