baner muzeum w krajobrazie1

W tym roku Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju obchodzi 85. rocznicę powstania. Z tej okazji organizuje kilkudniowe wydarzenie FESTIWAL MUZEUM W KRAJOBRAZIE. KRAJOBRAZ W MUZEUM i przypomina ludzi, pasjonatów krajoznawstwa, zarażonych ideą bezinteresownego, społecznikowskiego działania, którym zawdzięcza swoje powstanie. Ich wizjonerstwo, miłość do tego miejsca, idea zachowania pamiątek mówiących o przeszłości regionu przyczyniły się do powstania ogromnej kolekcji etnograficznej, fotograficznej, która zdobi wystawy stałe w przyziemiu wieży starego kościoła.

 W ramach wydarzenia odbędą się:

 • • wędrujące warsztaty dla dużych i małych, które poprowadzą Klajster Majster, Stowarzyszenie Lokomotywa, Fundacja Macerat, Zagórzańskie Dziedziny i nasz Zespół Muzealny,
 • • działania animacyjne w terenie, które poprowadzi Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz,
 • • plener malarski, prowadzony przez Monikę Rzoncę,
 • • wycieczki "Śladami Pierwszych Znakarzy" z przewodniczką Magdaleną Petryną / Wilczy Las,
 • • atrakcje krajoznawcze i nie tylko przy naszym Muzeum,
 • • oraz SPOTKANIA W KRAJOBRAZIE MUZEUM z wyjątkowymi Gośćmi: Gorczański Park Narodowy, Our Little Adventures, Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu – Grupa Regionalna Podhale, Bartek Szaro (Paragon z podróży), Marek Lewandowski (Ekwipunek Dźwigany Codziennie),
 • • na wielkie zakończenie Festiwalu zaplanowaliśmy LITERACKĄ RETROWYCIECZKĘ połączoną ze zwiedzaniem “Orkanówki” info: https://tiny.pl/9xznt

 

Plakat Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 15 22 VIII 2021 1

 

PROGRAM

 

NIEDZIELA, 15 VIII 2021, g. 10-16.00

Wycieczka: Na Luboń Wielki śladami Stanisława Dunin-Borkowskiego ➡ info i zapisy: https://tiny.pl/9xznd

---------------------------------------------------------------

ŚRODA, 18 VIII 2021, g. 15.00-19.00
Wycieczka: Prosto na Krzywoń (wycieczka także dla najmłodszych) ➡ info i zapisy: https://tiny.pl/9xznw

---------------------------------------------------------------

CZWARTEK, 19 VIII 2021

PLENER MALARSKI, g. 10:00-13:00,

Miejsce: Teren Muzeum im. Wł. Orkana ul. Orkana 2

"Kościółek w krajobrazie", prowadzenie Monika Rzonca

15.00-19.00

Wycieczka: Rodzinny poobiedni spacer z widokiem: Bania, Królewska Góra, Grzebień ➡ info i zapisy: https://tiny.pl/9xzn9

---------------------------------------------------------------

PIĄTEK, 20 VIII 2021

WĘDRUJACE WARSZTATY (uwaga – na warsztaty obowiązują zapisy)**

g.10:00-13:00, Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Wł. Orkana 26

Warsztat animacji cieniowej, prowadzenie Marta i Cezary Skroccy

 1. 12.00-14.00, Miejsce: Teren Muzeum im. Wł. Orkana, ul. Orkana 2

Warsztat zielarski, Paulina Żakieta

SPOTKANIA W KRAJOBRAZIE MUZEUM

 

Miejsce spotkań: Teren Muzeum im. Wł. Orkana ul. Orkana 2

 1. 14.00, Otwarcie FESTIWALU MUZEUM W KRAJOBRAZIE. KRAJOBRAZ W MUZEUM
 1. 15.30-17.00, Jak się zachowywać w ostoi dzikich zwierząt, prowadzenie dr Jan Loch, Gorczański Park Narodowy
 1. 17.00-18.30, O podróżowaniu całą rodziną, prowadzenie Our Little Adventures

Opis: Our Little Adventures to blog tworzony przez Karolinę i Mario, szczęśliwych rodziców trójki dzieci: Marianki (7 lat), Jaśka (5 lat) i dwuletniej Basi. Piszemy o podróżowaniu całą rodziną i wspólnym, aktywnym spędzaniu czasu (przede wszystkim na rowerze!), uczestnictwu w kulturze i dobrej jakości produktach. Wierzymy, że dzieciństwo to magiczny czas: to, wtedy kształtuje się nasza wrażliwość a to, co z niego zapamiętamy, zostaje na całe życie. Jesteśmy też przekonani, że to, co włożymy do głowy i serca małym ludziom, pozwoli im być fajnymi dorosłymi i wszystkim będzie żyło się lepiej. Dlatego pokazujemy naszym dzieciom różne fantastyczne miejsca, te bliższe, i te dalsze. Żeby wiedziały, jak pięknie i jak różnorodnie jest nie tylko na świecie, ale przede wszystkim u nas, w Polsce. Razem byliśmy już m.in. w Kolumbii, Chile, Tajlandii, Kambodży, Izraelu, Jordanii, Maroku, na Islandii (to nasza niekwestionowana miłość! – więcej na stronie naszego projektu: Moon&Back), a także sporo podróżujemy po Europie: Portugalii, Holandii, Chorwacji, Włoszech, Rumunii, Ukrainie i in. Niedawno wróciliśmy z Teneryfy. Na spotkaniu w Rabce poopowiadamy trochę o nas i oczywiście o patentach na podróżowanie z dziećmi :)

 1. 18.30-20.00, Nie zostawiaj po sobie śladu, prowadzenie Wioleta i Krzysztof Domareccy - Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu – Grupa Regionalna Podhale

Opis

Zapraszamy na spotkanie z etyką outdoorową. Porozmawiamy, pokażemy, wspólnie podejmiemy temat i omówimy 7 Zasad Leave No Trace. Sprawdzimy, jak każdy/każda z Was uczestników/czek, turystów/ek, miłośników/czek przyrody i wycieczek przestrzega tych zasad lub może ma swoje zasady, którymi się podzieli.

Prowadzenie

Wioleta i Krzysztof Domareccy członkowie Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, założyciele SPSS Grupy Regionalnej Podhale, organizatorzy „SURWIWALIÓW 2021 CZARNY DUNAJEC”, trenerzy etyki outdoorowej, miłośnicy wypraw po górach, przewodnicy po Torfowiskach wzdłuż Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, w tym także osób niewidomych i słabowidzących. Propagują i szukają potencjalnych dawców szpiku oraz zapraszają do oddawania krwi. Prowadzą własne Stowarzyszenie „Cepry z Podhala” łączące przyrodę, ekologię, historię, wartości patriotyczne, region i kulturę z survivalem.  

---------------------------------------------------------------

SOBOTA, 21 VIII 2021

 

RODZINNA MIKROWYCIECZKA (zapisy) ***

 1. 10.00-13.00, Zawsze warto razem pochodzić. Na dwór i na pole z Krajobrazem, czyli o pretekstach do chodzenia na spacery, ? miejsce zbiórki podawane przy zapisach, prowadzenie Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz

Opis spotkania:
W stowarzyszeniu Krajobraz szukamy pomysłów jak sprawić, by pozornie niezbyt wystrzałowa wycieczka mogła stać się podróżą życia. By tak się stało organizujemy akcje społeczne, wydajemy przewodniki, piszemy projekty, niekonwencjonalnie obchodzimy święta. A do tego, przede wszystkim, sami staramy się jak najczęściej podróżować na krótkie dystanse. Podczas spotkania opowiemy o naszym spojrzeniu na wycieczki i krajoznawstwo na podstawie kilku naszych świeżych pomysłów i projektów.

Krajobraz opis: Krajobraz to nowoczesne Towarzystwo Krajoznawcze. Lubimy wychodzić na dwór. Odkrywamy Polskę nie_odległą. Organizujemy mikrowyprawy. Wydajemy mapy i pół-przewodniki.

WĘDRUJACE WARSZTATY (uwaga – na warsztaty obowiązują zapisy)**

Miejsce: Klajster Majster, ul. Sądecka 15

 1. 10:00-13:00, Żywa Mozaika – warsztaty rodzinne, prowadzenie Grażyna Habieda

Miejsce: Teren Muzeum im. Władysława Orkana ul. Orkana 2

 1. 11:00- 13:00, Elementy survivalu w gospodarce pasterskiej, prowadzenie Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk

g.13.00-15.00, Malarstwo na szkle, prowadzenie Aleksandra Traczyk

SPOTKANIA W KRAJOBRAZIE MUZEUM

 

Miejsce spotkań: Teren Muzeum im. Wł. Orkana ul. Orkana 2

od g. 10.00, wspólne piknikowanie pod Muzeum, spotkania, pokazy

10.00-13.00, GOPR Rabka-Zdrój – pokaz pierwszej pomocy oraz sprzętu ratunkowego

 1. 14.00-15.30, Warsztaty przyrodnicze, prowadzenie Krystyna Tomasiewicz, Zagórzańskie Dziedziny
 1. 15.30-17.00, Temat Rzeka. Czym zaskakuje Polska z perspektywy kajaka? prowadzenie Bartek Szaro (Paragon z podróży)

Opis

Spośród wielu pomysłów na poznawanie krajobrazu i regionalizmów Polski zdecydowałem się wybrać jeden. Postanowiłem skupić się na spływach kajakowych i odkrywaniu kolorytu polskich rzek. Do tej pory, przepłynąłem kilkaset kilometrów na 15 polskich rzekach, korzystając przede wszystkim z kajaka pneumatycznego.

Jakie są polskie rzeki? Co zaskakuje w Polsce z perspektywy kajaka? Jak zaplanować idealny, jednodniowy spływ? Dlaczego spływy kajakowe są lepsze niż wyprawy w góry? I czym, u licha, są kajaki pneumatyczne?

Przenieśmy się wspólnie w świat wodnej polski.

Prowadzenie

Bartek Szaro (ur. 1990 r.) - podróżnik, twórca internetowy. Od dekady pisze o podróżowaniu na własną rękę na www.paragonzpodrozy.pl.

Spotkanie w nawiązaniu do projektu "50 rzek", którego celem jest przepłynięcie i opisanie 50 najciekawszych odcinków na polskich rzekach w zgodzie z duchem zrównoważonego rozwoju turystyki. Realizuję go w tym roku. Myślę, że to fajnie pasuje w kontekście krajoznawstwa, filozofii leave no trace i szacunku do środowiska. Więcej o projekcie: https://bit.ly/50rzek_introPL

 1. 17.30- 19.00, Wolność wędrowania, prowadzenie Marek Lewandowski (Ekwipunek Dźwigany Codziennie)

Opis

Porozmawiamy o tym jakie są możliwości spędzania czasu w terenie, jak się przygotować i jak dostosować sprzęt na wędrówki. Pokażemy różne sposoby biwakowania i spania na łonie natury. Na warsztat weźmiemy: hamaki, oldschool biwakowy (bawełna, pałatki) lub kilka innych sposobów “na spanie” (sama plandeka, bivvy). Pogadamy o sprzęcie do gotowania, sprzęcie dodatkowym, niezbędnym i ułatwiającym spędzanie czasu w terenie, a także o różnicach, plusach i minusach konkretnych rozwiązań. Ile to kosztuje i czy trzeba wydać ogromne pieniądze żeby zostać leśnym turystą. I oczywiście o tym, jak zadbać o sprzęt – ostrzenie, czyszczenie, odzież i obuwie.

Poruszymy kwestie etyki outdoorowej „Leave No Trace” – czyli jak spędzać czas w terenie nie szkodząc sobie, środowisku oraz innym turystom, aspektów prawnych spędzania czasu na świeżym powietrzu – czyli art. 30 ustawy o lasach i jak to jest w innych miejscach na świecie, najważniejszych umiejętności (pokrótce) przydatnych w dłuższym przebywaniu na świeżym powietrzu - woda, ogień, schronienie, nawigacja, bezpieczeństwo.

Prowadzenie

Marek Lewandowski, 42 lata, turysta, czasami bushcrafter, czasami po prostu włóczęga ;). Założyciel grup "EDCPL", "Bushcraft Polska", strony "Ekwipunek Dźwigany Codziennie" oraz twórca i prowadzący kanału YT o tej samej nazwie. Rzemieślnik - rękodzielnik, na co dzień wykonujący ręcznie produkty ze skóry. Konsultant oraz jeden z przedstawicieli społeczności podczas prac nad programem Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie".

---------------------------------------------------------------

NIEDZIELA, 22 VIII 2021

LITERACKA RETROWYCIECZKA

zakończona zwiedzaniem “Orkanówki” - wielki finał*

Start i meta: g. 11.00 Koninki/Tobołow – wiata przy polanie Oberówka

➡ info i zapisy https://tiny.pl/9xzn

Wybierając się na wakacje, czytamy przewodniki, reportaże o danym kraju, wspomnienia z podróży… a my zapraszamy Was na wędrówkę z literaturą! Władysław Orkan – dziś mocno zapomniany pisarz – tworzył w Gorcach, propagował turystykę górską, zachwycał się gorczańską przyrodą. Wędrując z Koninek do jego domu, będziemy przyglądać się otaczającej nas naturze i widokom, czytając fragmenty jego prozy. W takim otoczeniu na pewno zabrzmią wyjątkowo :)

Wycieczkę zakończymy zwiedzaniem „Orkanówki” – pięknego drewnianego domu, w którym Wladysław Orkan tworzył i gdzie wciąż czuć klimat początku dwudziestego wieku – na biurku znajdziemy kałamarz pisarza i lampę naftową, przy której pisał, na werandzie stoją wiklinowe fotele, w których na pewno siadywał i podziwiał panoramę…

INFORMACJE DODATKOWE

* WYCIECZKI ŚLADAMI PIERWSZYCH ZNAKARZY - zapisy na wycieczki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule maila prosimy podać tytuł i datę wycieczki)

Prowadzenie: Magdalena Petryna – redaktorka i przewodniczka beskidzka, promotorka lokalnej i świadomej turystyki, edukatorka przyrodnicza. Jest m.in. autorką publikacji „Szlak dobrych praktyk przyrodniczych” wydanej przez Magurski Park Narodowy. www.wilczylas.pl

** WĘDRUJĄCE WARSZTATY - zapisy na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule maila prosimy podać tytuł i datę warsztatu, w treści liczbę, wiek osób i telefon do kontaktu)

*** Zapisy na MIKROWYCIECZKĘ z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w treści prosimy podać liczbę, wiek osób zgłaszanych oraz telefon do kontaktu)

Kontakt:

Muzeum im. Władysława Orkana

 1. Sądecka 6, 34-700 Rabka-Zdrój

tel. biuro:18/26 76 289

tel. ekspozycja: 18/26 76 747

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.muzeum-orkana.pl

www.facebook.com/muzeumorkana

grafika: Kaja Gościniak

fb/muamuadesign

Organizator: Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju,

Współorganizatorzyi: Miasto Rabka-Zdrój, Fundacja Rozwoju Regionu-Rabka,

Patronat honorowy: Młodzieżowa Rada Miejska w Rabce-Zdroju,

Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Fundusz Partnerstwa, Nadleśnictwo Nowy targ - Lasy Państwowe

_____________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021, Gminy Rabka-Zdrój i Fundacji Rozwoju Regionu Rabka

mat. prasowy