plakata2 fb

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza we czwartek 26 sierpnia o godzinie 19:00 na koncert pt.  Pieśni miłosne Teresy Mirgi.

Teresa Mirga to Romska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka,  założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w  Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Twórcze poszukiwania Teresy Mirgi, sięganie do różnych stylów i  repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji  muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym  istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość  prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała,  który założyła w 1992 roku. Obok utworów autorskich Teresa Mirga wykonuje także pieśni należące do  tradycji muzycznej Bergitka Roma.

Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske  kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006), z zespołem Kałe Bała nagrała kilka płyt, nagrywała m.in. dla  Polskiego Radia i Telewizji. Artystka wzięła udział w projekcie  muzycznym, podczas którego występowała z Kayah. Podczas kameralnego koncertu w Kościelisku usłyszymy najpiękniejsze  pieśni miłosne autorstwa Pani Teresy.

Koncert odbędzie się przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej  Kościelisko – ul. Nędzy Kubińca 76 ( koło poczty), a w razie deszczu w  Domu Ludowym w Kościelisku ( Chotarz 453)

Wstęp Wolny