zdj cie g wne 1628082504W najbliższy piątek,13. sierpnia, w ruinach czorsztyńskiego zamku odbędzie się niezwykłe widowisko operowe z udziałem znakomitych artystów. 

Dzięki uprzejmości Dyrektora Pienińskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”, będąc organizatorem wydarzenia, kolejny raz ma okazję przedstawić sztukę wybitną i przenieść widzów w świat artystycznej opowieści o miłości, przeplataną elementami grozy.

Będzie to już trzecia odsłona tego dzieła w nietypowym jak na operę miejscu tj. dziedzińcu ruin Zamku w Czorsztynie. Premiera odbyła się w lipcu 2016 r., a drugie widowisko operowe - w 2019 roku. Obie edycje odniosły wielki sukces w Pieninach. Nowatorski pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu, w którym osadzona jest akcja libretta, odbił się szerokim echem w całym regionie, a nawet poza nim. Były to pierwsze w historii takie wykonania tej opery. Koncertem zainteresowali się zarówno mieszkańcy Pienin, jak i liczni turyści. Bez wątpienia spektakl przyczynił się do promocji całego regionu pienińskiego, z drugiej strony był atrakcją dla miejscowych, którzy nie mają zbyt wielu okazji do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Pieninach. 

Do udziału w tegorocznym projekcie ponownie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują świetne i nowatorskie wykonanie dzieła Karola Kurpińskiego. Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Spektakl wyreżyserował Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej.

Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce m.in. Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran) Maria Małgorzata Złotek z Krakowa (w projekcie solistka, sopran), Krzysztof Michalski, Krzysztof Czok oraz Klaudiusz Leśniak.

PLAKAT OPERA2021 vol4

Do udziału w wydarzeniu zostały również zaproszeni podopieczni szczawnickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), którzy wykonają krótkie przedstawienie „Legenda o zamku czorsztyńskim”, będące wstępem do opery Kurpińskiego.

Ponadto udział wezmą dzieci i młodzież z okolic Czorsztyna, z zespołu wokalnego „Muzyczny Przystanek”pod opieką Ewy Walkowskiej. Dzieci stanowić będą chór, który wykona kilka utworów kompozytorów polskich, o tematyce związanej z duchami i straszydłami.

Na jedyne w swoim rodzaju operowe widowisko zapraszają: organizator - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” oraz artyści.

Zgodnie z panującymi restrykcjami, związanymi z pandemią COVID-19, wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. W tym akurat może wziąć udział nie więcej niż 250 osób. Wymagane jest zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany lokalizacji wydarzenia z uwagi na bardzo nieprzychylne warunki atmosferyczne. O zmianach informować będzie w mediach oraz w kontakcie bezpośrednim, z odpowiednim wyprzedzeniem.

Inf. prasowa