6 stanislaw wawrytko i helena trzebunia fot r serafin

Wielka Krokiew to symbol Zakopanego od 1925 roku. Na wystawie na ogrodzeniu Czerwonego Dworu zatytułowanej „Wielka Krokiew.  Od profanum do sacrum” prezentowane są zdjęcia Wielkiej Krokwi oraz ludzi z nią związanych od jej powstania do chwili obecnej, zaczerpnięte z Narodowego Centrum Cyfrowego, a także zdjęcia wykonane przez Pawła Murzyna. Dodatkowo wykorzystane zostały zdjęcia autorstwa Romana Serafina.

Na zdjęciach prezentowane są m.in. postaci wybitnych sportowców walczących podczas II Wojny Światowej z okupantem hitlerowskim, polskich skoczków narciarskich, którzy poprzez pracę, rywalizację sportową, sukcesy, przyczyniali się do wzmacniania wspólnoty i budowania pamięci zbiorowej. Część wystawy dotyczyć będzie sfery sacrum, to jest pobytu Ojca Św. Jana Pawła II na Wielkiej Krokwi oraz umieszczenia tablicy pamiątkowej w 2015 roku.Z tej okazji co roku odbywają się w czerwcu Dni Zakopanego.

O roli historii i znaczeniu Wielkiej Krokwi mówią autor fotografii Paweł Murzyn oraz znawca historii sportu Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Organizatorzy wystawy: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór

 

źródło: UM Zakopane