261345346 960598831524000 1836672455345913440 n

W tym tygodniu pogoda stała się prawdziwie późnojesienna ze spora ilością chmur i opadów, głównie deszczu. Przełom listopada i grudnia to uaktywnienie tzw. strefowej cyrkulacji, co oznacza dużo zmienności i dynamizmu. Nie zabraknie zatem opadów śniegu, deszczu i silnego wiatru. Wahaniom ulegnie też temperatura. Znajdą się bowiem dni z mrozem, jak też i cieplejsze. To będzie trudny czas dla meteopatów, gdyż czekają nas naprawdę duże wahania ciśnienia. Zapraszam na szczegóły prognozy na cały nadchodzący tydzień.

 PONIEDZIAŁEK

Nowy tydzień rozpoczniemy ze sporą ilością chmur, ale z możliwymi przejaśnieniami. W całym regionie wystąpią przelotne opady, przeważnie śniegu, ale gdzieniegdzie może też się przytrafić deszcz i deszcz ze śniegiem. Jest spora szansa, że krajobrazy chociaż na chwilę się zabielą. Nieco mocniej sypnie na Pogórzu, gdzie przez dzisiejszą noc i cały poniedziałek może spaść ok. 5-7 cm białego puchu. Odczujemy wyraźny spadek temperatury. W rejonach podgórskich odnotujemy maksymalnie ok. -2/-1°C, poza tym ok. +1/+2°C. Wiatr zachodni i północno zachodni okresami dość silny, potęgujący odczucie chłodu i powodujący zawieje śnieżne.

WTOREK

We wtorek pojawią się rozpogodzenia, ale przed południem miejscami popada śnieg. Tymczasem po południu od zachodu wejdzie ciepły front atmosferyczny, który najpierw przyniesie obfite opady śniegu, które w miarę upływu godzin wieczornych zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Nie dotyczy to obszarów podgórskich, gdzie przez cały czas sypać ma śnieg. Temperatura bez większych zmian. U podnóża gór odnotujemy ok. -1/0°C, poza tym ok. +1/+3°C. Wiatr powieje z kierunków zachodnich, chwilami dość mocno. Spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Z powodu śnieżycy warunki na drogach staną się bardzo trudne.

ŚRODA

W środę ponownie dużo chmur, z których od czasu do czasu popada. Tym razem będzie to przeważnie deszcz, bowiem za frontem napłynie cieplejsze powietrze. Dzięki temu temperatura wzrośnie do ok. 4/7°C. Odczucie chłodu spotęguje jednak chwilami dość silny zachodni i południowo zachodni wiatr osiągający w porywach 40-60 km/h.

CZWARTEK

W czwartek zachmurzenie duże z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu, a w obszarach podgórskich przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura jeszcze odrobinę wzrośnie i wyniesie maksymalnie ok. 5/8°C. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany i dość silny.

PIĄTEK

W piątek nadal przewaga chmur, z których gdzieniegdzie popada już tylko śnieg, ponieważ ponownie zrobi się chłodniej. Termometry wskażą zaledwie -3/-1°C u podnóża gór, do 0/+2°C w głębi regionu. W dalszym ciągu dokuczał będzie chwilami dość silny wiatr z północnego zachodu, skutecznie potęgujący odczucie zimna.

WEEKEND

Koniec tygodnia przy rozpogodzeniach może przynieść spadki temperatury nocami do -6/-4°C, a w kotlinach górskich nawet poniżej -10°C. Pogoda w weekend zapowiada się zmiennie, choć wygląda na to, że w sobotę zrobi się ciut cieplej i na ogół nie powinno padać, ale w górach zacznie wiać halny. W niedzielę natomiast znowu się ochłodzi i w wielu miejscach popada zarówno deszcz, jak i deszcz ze śniegiem i śnieg.

Wiele wskazuje na to, że taka zmienna pogoda z coraz wyraźniejszymi akcentami zimowymi utrzyma się co najmniej do końca pierwszej dekady grudnia. Jest spora szansa, że Mikołaj w tym roku przyjedzie na saniach, bowiem w okolicach 6 grudnia ma spaść śnieg.

meteo nowy