Piotr Bąk 1

W ramach Programu Inwestycji Strategicznych będącego częścią Polskiego Ładu, Powiat Tatrzański złożył stosowne wnioski na dofinansowanie dla trzech swoich projektów. O fundusze na łączną kwotę blisko 43 mln zł powalczy przebudowa drogi Oswalda Balzera od Jaszczurówki do Wierch Porońca, węzeł komunikacyjny na skrzyżowaniu ulicy Powstańców Śląskich, drogi na Gładkie, dojazdu Kaszelewskiego i pod Gubałówkę oraz budowa mostu z ulicy Kasprusie w stronę Zespołu Szkół Budowlanych im. Matlakowskiego.

 Po szczegółowej analizie w ramach naboru wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych władze Powiatu Tatrzańskiego zgłosiły trzy konkretne zadania drogowe. Piotr Bąk, starosta tatrzański podkreślił, że wybór był prosty, ponieważ pozyskanie środków dla tych projektów z innych źródeł mogło okazać się bardzo trudne. Co więcej wspomniane projekty są już w zaawansowanym stadium przygotowania, a to zwiększa szanse na ich realizację. – Mamy pewne obawy co do możliwości realizacji wszystkich trzech zadań, ale głęboko wierzymy, że przynajmniej jedno z nich otrzyma stosowną promesę.

Inwestycją związaną z pozytywnym rozpatrzeniem wniosków Powiatu Tatrzańskiego złożonych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych jest plac pod Gubałówką. To blisko hektar terenu, który dotychczas traktowany był nieco po macoszemu. Teren ten znajduje się w gestii Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury. – Chcemy, aby ten plac służył przede wszystkim celom komunikacyjnym, co w praktyce oznacza nowoczesny parking – wyjaśnia starosta tatrzański Piotr Bąk. – W centrum Zakopanego brakuje parkingów zarówno dla samochodów osobowych jak i busów, autobusów i autokarów. Wydaje się nam, że takie miejsce, przy szlaku komunikacyjnym jest idealne dla takiego założenia.

Obok tego wszystkiego na pierwszy plan wysuwa się odpowiedni dojazd do placu pod Gubałówką. Bez tego plany parkingowe nie będą miały racji bytu. Obecnie w ramach testów pod Gubałówką został utworzony tymczasowy parking – właściwie prowizoryczny zespół miejsc postojowych w celu sprawdzenia zainteresowania tym miejscem. Idealnym rozwiązaniem wydaje się także stworzenie tam przystanku komunikacji publicznej. Starosta tatrzański podkreślił, że niezależnie od urządzenia parkingu – być może nawet dwupoziomowego, powiat tatrzański planuje teren pod Gubałówką wykorzystywać także do organizowania imprez okolicznościowych. Docelowo miałby to być plac wielofunkcyjny, który obok parkingu i aranżowanej rozrywki służyłby także Szpitalowi Odrodzenie, który nie dysponuje własnymi miejscami postojowymi. Dodatkowym marzeniem jest uruchomienie narciarstwa na Gubałówce z dolną stacja kolejki linowej - krzesełkowej dla miłośników tego sportu u jej podnóża.

Docelowe plany na zagospodarowanie placu pod Gubałówką wymagają zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. Powiat złożył stosowne wnioski do Burmistrza – wiadomo, że w tej chwili Rada Miasta Zakopane proceduje już zmiany tego planu.