20210720 150739

Koniec lipca to czas, gdy z tzw. Oddziału Covidowego Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem został wypisany ostatni pacjent. Oczywiście nie oznacza to likwidacji tej części leczenia szpitalnego – bowiem trudno przewidzieć jak będzie wyglądać sytuacja w najbliższych miesiącach. Ale na razie etap trzeciej fali pandemii można pod Tatrami uznać za zamknięty. Rozmowa z doktorem Łukaszem Błońskim kierującym Oddziałem Wewnętrznym Szpitala Powiatowego im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 Jak teraz wygląda sytuacja covidowa – dużo mamy pacjentów?

Od 19 lipca  nie mamy ani jednego pacjenta. Oddział, który jest przygotowany dla chorych na Covid-19 stoi w gotowości, ale wczoraj wieczorem ostatniego pacjenta wypisaliśmy do domu. Od około miesiąca nie mieliśmy żadnego nowego przypadku, który wymagałby hospitalizacji. Oby tak dalej.

Czy możemy zatem mówić o końcu pandemii?

Mamy nadzieję, że pandemia się kończy chociaż słyszymy prognozy na jesień, że czwarta fala się pojawi. Nikt na razie nie jest w stanie tego przewidzieć. Docierają do nas informacje, że w krajach zachodnich ilość infekcji rośnie dość znacząco. W Polsce na razie nie, co jest stosunkowo ciekawe, bo nasz kraj nie jest jeszcze populacyjnie bezpieczny. Notujemy bardzo mało przypadków, a tych które wymagają leczenia szpitalnego przynajmniej u nas nie ma. A przypomnę tylko, ze nasz szpital obsługiwałby nie tylko powiat tatrzański wliczając w to turystów, ale także powiat nowotarski i częściowo powiat suski. Możemy się tylko cieszyć, że na tak dużym rejonie od kilku tygodni nie było osoby wymagającej leczenia szpitalnego.

Rozumie, że jedyne co my jako obywatele możemy zrobić to szczepić się?

Od dawna namawiamy do tego gorąco, ponieważ wszystkie autorytety medycyny chorób zakaźnych czy immunologii twierdzą, że szczepienia są bezpieczne. Nie podważajmy tego. Oczywiście zdarzają się drobne objawy niepożądane – ktoś ma na drugi dzień temperaturę czy bolesność w miejscu podania szczepionki – ale to wszystko drobiazgi w porównaniu z tym co może czekać osobę, która jest niezaszczepiona i zainfekuje się koronawirusem.

Jak długo czeka się dzisiaj na szczepienie?

Szczepionki w tej chwili są dostępne właściwie od ręki, wystarczy zgłosić się do punktu szczepień. Nie ma już kolejek. Można sobie wybrać preparat. Także zachęcamy wszystkich, którzy się jeszcze wahają, nie czekajmy, bo może być za późno – nie zdążymy przyjąć preparatu, a już zachorujemy.