2021 04 22 Andrzej Gut Mostowy konferencja2520

Właściciele obiektów noclegowych będą mogli ponownie przyjmować turystów w drugiej połowie maja br. jeśli tendencja spadkowa zachorowań na COVID-19 utrzyma się. Zmieniły się jednak trendy w turystyce oraz oczekiwania samych właścicieli firm w sprawie pomocy.

- Z doniesień, które mamy wydaje się bardzo prawdopodobne, że w połowie maja, najpóźniej w drugiej połowie, można się spodziewać, że wszystkie sektory gospodarki zostaną otwarte - poinformował na konferencji prasowej Andrzej Gut-Mostowy, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki. O terminie otwarcia poszczególnych branż decydować będzie rada medyczna przy premierze, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Czas pandemii oraz częściowego lockdownu zmienił sposób postrzegania turystyki i wypoczynku. Brak możliwości wyjazdu uzmysłowił wszystkim jak ważny i potrzebny jest odpoczynek i regeneracja sił fizycznych oraz umysłowych. - Turystyka zmieniła swój charakter i jest bliżej przyrody. Turyści unikają zatłoczonych miejsc - zaznacza Andrzej Gut-Mostowy. W najlepszej kondycji finansowej są bardziej kameralne obiekty noclegowe, które znajdują się w pobliżu miejsc atrakcyjnych przyrodniczo. - Znacznie gorzej jest w dużych miejscowościach turystycznych jak Kraków, które przeżywają bardzo trudny sezon. Następne miesiące też nie sprawią powrotu do trendu jeśli nie wrócą turyści zagraniczni - informuje o zmianach w turystyce Gut-Mostowy. Pomóc w przetrwaniu turystyce w dużych miastach ma planowana zagraniczna kampania promocyjna.

- Po trzykroć najlepszą formą pomocy będzie to, jeśli turystyka wróci do normalności i będzie można normalnie pracować. Tylko tego branża oczekuje, a nie kolejnych tarcz i pomocy. Tylko, aby móc pracować - zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy.