spzitalnt

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu otrzyma milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To ważne wsparcie finansowe, jeśli chodzi o inwestycje niezbędne dla zapewnienia pacjentom maksimum bezpieczeństwa. Projekt zakłada modernizację i rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Chodzi o wymogi stawiane placówkom medycznym w czasie pandemii jak i umożliwienie udzielania pomocy medycznej wszystkim pacjentom, którzy tego potrzebują.

Modernizacja i rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz powiększenie Oddziału Intensywnej Terapii to olbrzymie przedsięwzięcie pod względem logistycznym i finansowym. To właśnie na ten cel władze szpitala przeznaczą środki pozyskane z budżetu centralnego. Jak podkreślał Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiej placówki - pieniądze te pozwolą na opracowanie i sfinansowanie dokumentacji technicznej oraz realizację wstępnych prac przygotowawczych. - Projekt ten jest szalenie istotny - nie tylko dla pracowników szpitala, ale również, a może przede wszystkim dla naszych pacjentów i dla wszystkich mieszkańców Podhala. Planowana inwestycja zwiększy możliwość sprawnego funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.  - Na naszym SOR-ze chcemy zrealizować osobną ścieżkę do przyjęć i obserwacji pacjentów ze szczególnym uwzględnieniem tych zakaźnych - wyjaśnia Marek Wierzba dyrektor nowotarskiego szpitala. - To doskonałe rozwiązanie i zabezpieczenie dla takich sytuacji, z jakimi obecnie się zmagamy, czyli na wypadek pandemii - nie tylko tej związanej z koronawirusem. Dyrektor przypomniał, że w wyniku braku tego typu ,,udogodnień”, w ubiegłym roku nowotarski szpital musiał posiłkować się namiotami czy kontenerami po to by w bezpieczny sposób usprawnić przepływ zakażonych pacjentów. Modernizacja ma to zmienić, a tym samym ułatwić błyskawiczne działanie w przyszłości, bez jakiegokolwiek zagrożenia dla innych pacjentów. Co więcej Podhalański Szpital Specjalistyczny już od pewnego czasu stopniowo zmienia profil swojej działalności idąc w kierunku szpitala zabiegowego. - Realizujemy coraz więcej zabiegów w różnych specjalnościach, mamy coraz więcej operacji i zabiegów  onkologicznych - a to działalność, która skutkuje koniecznością późniejszej hospitalizacji pacjentów w warunkach OIOM-u. Dyrektor tłumaczył, że Szpital musi dysponować odpowiednią przestrzenią i odpowiednią ilością łóżek, dlatego w ramach pozyskanych środków zaplanowano również powiększenie aktualnego zasobu dostępnych łóżek na intensywnej terapii.

Całkowity koszt projektu szacowany jest na 18 mln zł. Władze szpitala już teraz deklarują gotowość do szukania i pozyskiwania kolejnych, zewnętrznych źródeł finansowania. Dyrektor podkreślił, że gdyby nie zaangażowanie podhalańskich posłów i polityków dzisiaj nie moglibyśmy świętować tego sukcesu.  - Szczególne podziękowania należą się posłowi Edwardowi Siarce i wojewodzie małopolskiemu - Łukaszowi Kmicie. To głównie dzięki ich działaniom Podhalański Szpital Specjalistyczny jest jednym z beneficjentów rządowego wsparcia.