zebranie

W Willi „Koliba” Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem rozpoczęło się dzisiaj dwudniowe wyjazdowe posiedzenie Zarządu Województwa Małopolskiego. Członkowie władz regionu spotkali się także z dyrektorami i przedstawicielami wojewódzkich instytucji. Podczas rozmów omówiono bieżące sprawy, a także dyskutowano o planach współpracy na najbliższe miesiące.

- Posiedzenia wyjazdowe oraz spotkania w terenie są nieodłączną częścią pracy samorządowca. To okazja do bliższych, bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami lokalnych społeczności. Ostatnie miesiące zmusiły nas w wielu przypadkach do pracy zdalnej. Nic nie zastąpi jednak bezpośredniego kontaktu i rozmowy z drugim człowiekiem - mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

- Cieszę się, że mogę spotkać się dzisiaj z przedstawicielami różnych instytucji oraz mieszkańcami Zakopanego. Pozwala to lepiej poznać tutejsze, konkretne potrzeby, propozycje i oczekiwania w stosunku do samorządu regionu. Natomiast program dzisiejszego posiedzenia zarządu województwa jest dość obszerny i dotyczy nie tylko spraw związanych z zakopiańską tematyką - dodaje marszałek Witold Kozłowski.

W porządku dzisiejszego posiedzenia Zarządu Województwa Małopolskiego znalazła się m.in. informacja na temat propozycji zadań do realizacji w ramach dokumentacji technicznej dla dróg publicznych od roku 2021. Zarząd zapoznał się z nowymi zadaniami infrastrukturalnymi, proponowanymi do realizacji po roku 2023.

- Są to inwestycje drogowe, dla których należałoby w miarę zabezpieczanych środków finansowych w planie rzeczowo – finansowym Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, opracować wstępną dokumentację projektową, celem zbadania ich zasadności i efektywności. Kolejność zadań jest oparta na analizie ruchu sieci dróg wojewódzkich, stanie technicznym dróg, analizie dokumentów planistycznych oraz wnioskach samorządów lokalnych - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Zarząd analizował również m.in. możliwości wykorzystania unijnego programu REACT-EU. REACT-EU to tymczasowy instrument wsparcia państw członkowskich Unii Europejskiej służący łagodzeniu społeczno-gospodarczych skutków pandemii i powrotu na drogę wzrostu.

- Pula środków przewidziana dla państw członkowskich wynosi 47,5 mld euro, z czego 37,5 mld euro zostanie rozdysponowana w ramach pierwszej transzy przewidzianej na rok 2021. W tym ok. 2 mld euro dla Polski. Środki z pakietu na inicjatywę REACT-EU stanowią dodatkową alokację dla Polski w ramach Polityki Spójności. Analizujemy wszelkie związane z tym szanse, by móc zwiększyć pulę unijnych funduszy dla naszego regionu - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wśród założeń jest m.in. wsparcie w formie bezzwrotnej przeznaczone dla przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy w związku z epidemią Covid-19 znaleźli się w trudnej sytuacji, dla których prowadzenie dotychczasowej działalności gospodarczej okazało się niemożliwe lub znaczenie utrudnione.

- Istotą projektu byłoby w tym przypadku przekazanie przedsiębiorcom środków, które są niezbędne w związku z rozszerzeniem, dywersyfikacją lub zmianą profilu dotychczasowej działalności gospodarczej. Zakłada on również bony rekompensacyjne, a zatem kontynuację wsparcia przedsiębiorców z sektora MŚP borykających się z trudnościami finansowymi, które zaistniały lub nasiliły się wskutek epidemii Covid-19 - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Podczas wyjazdowego posiedzenia zarząd województwa podjął m.in. uchwałę w sprawie dofinansowania projektu Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja Boboli w Gorlicach. Na zadanie „Ścieżka edukacyjna miejscowych ptaków” przyznano dotację w wysokości 8 tys. zł.

- Jest to bardzo przyjazny środowisku, oryginalny projekt. Polega na stworzeniu ścieżki edukacyjnej miejscowych ptaków na terenie udostępnionym przez parafię. Miejsce będzie spełniało w krajobrazie Gorlic funkcję edukacyjno-dydaktyczną. Będzie też sprzyjać bioróżnorodności, dzięki stworzeniu baz lęgowych oraz miejsc dokarmiania ptaków. Całość wzbogacą warsztaty, dotyczące w głównej mierze biologii ptaków oraz gatunków występujących na terenie powiatu gorlickiego - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Rozpatrzono również ofertę Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orły” przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zakopanem. Na organizację IX Mistrzostw Polski Młodzików w Łyżwiarstwie Szybkim „Srebrna łyżwa”, które odbędą się już w najbliższych dniach, przekazano dotację w wys. 10 tys. zł.

- Zadanie polega na organizacji IX Mistrzostw Polski Młodzików w Łyżwiarstwie Szybkim w terminie 6-7 lutego 2021 r. Zawody odbędą się na sztucznie mrożonym torze lodowym Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. To coroczna impreza sportowa rozgrywana na torach lodowych w Polsce. Planuje się udział około 80 zawodników ze wszystkich klubów sportowych prowadzących sekcję łyżwiarstwa szybkiego w Polsce. Około 15 osób to zawodnicy z Małopolski, między innymi ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem - informuje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

- Uczestnicy zawodów to zawodnicy w kategoriach wiekowych Junior C, stanowiący bezpośrednie zaplecze kadry narodowej juniora. Naszym celem jest wspieranie, upowszechnianie i promocja kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w Zakopanem i Małopolsce - dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Zarząd Województwa Małopolskiego spotkał się dziś także z Anną Wende-Surmiak, dyrektorem Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a także Andrzejem St. Dziukiem, dyrektorem Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

- Zakopane, tak charakterystyczne, barwne i żywe w swojej różnorodnej ofercie, pełni jakże istotną rolę na mapie polskiej tradycji i kultury. Doceniamy i pielęgnujemy tę zakopiańską tradycję. Mamy też świadomość z jak poważnymi problemami i ograniczeniami borykają się dziś, z powodu pandemii, ludzie kultury. Spotkania z tak wybitnymi przedstawicielami tego środowiska, jak dyrektor Anna Wende-Surmiak z Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz Andrzej St. Dziuk, dyrektor Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, zawsze inspirują, pozwalają nam wspólnie szukać nowych dróg i rozwiązań. Mamy też wielką nadzieję, że ten rok będzie dla nas wszystkich znacznie pomyślniejszy - mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Członkowie zarządu województwa odbyli dziś także spotkanie z Krystyną Walendowicz, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem.

- Kwestie zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców mają priorytetowe znaczenie. Pozostajemy w ciągłym kontakcie. Pani dyrektor Krystyna Walendowicz jest znakomitym fachowcem. Ta wiedza jest dla nas bezcenna. Wiemy, że Małopolska Tarcza Antykryzysowa w sektorze służby zdrowia działa i zdała praktyczny egzamin. Jesteśmy też głęboko wdzięczni wszystkim, którzy ratowali i ratują zdrowie i życie. A dzisiaj zapewne wszyscy wiążemy szczególne nadzieje na powrót do normalności w związku z Narodowym Programem Szczepień - mówi marszałek Witold Kozłowski.

W porządku wyjazdowego posiedzenia zarządu województwa znalazło się również spotkanie z Dawidem Szeligą, dyrektorem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.

- Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem jest szkołą, w której sport, obok zadań dydaktyczno-wychowawczych, odgrywa niezwykle ważną rolę. A najlepszymi ambasadorami tej szkoły są tak wielkie postaci świata sportu jak Justyna Kowalczyk czy Kamil Stoch. Tutaj rosną, szlifowane są talenty następców tych naszych wielkich mistrzów. Np. z niedawnych Mistrzostw Polski Juniorów w łyżwiarstwie szybkim 2021 zawodnicy SMS Zakopane przywieźli aż 24 medale, poprawiając też wiele rekordów życiowych. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Zakopane jest instytucją województwa małopolskiego. Dokładamy wszelkich starań, by proces edukacji, tutaj i w całej Małopolsce, przebiegał na najwyższym poziomie. Jesteśmy z tych młodych ludzi i ich wychowawców dumni - mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

malopolska.pl