domseniorazakaz20POWIAT NOWOTARSKI. W tym momencie wiemy już nieco więcej o sytuacji w dwóch domach seniora na terenie powiatu nowotarskiego. Jeden z nich – ze względu na ponad dziesięć wyników pozytywnych – trzeba już uznać za nowe ognisko epidemii.

W Skrzypnem sytuacja wyglądała tak, że z pobytu u rodziny wrócił pensjonariusz legitymujący się wynikiem negatywnym. Po trzech dniach pobytu – bez gorączki i charakterystycznych dla Covid-19 objawów – starszy mężczyzna stracił kontakt z otoczeniem. Z tego powodu została wezwana karetka, która przewiozła go na SOR. Wymaz pobrany tym razem, już na SOR-ze, dał wynik pozytywny.

Szefostwo Domu Seniora zapewnia, że od powrotu z domu pensjonariusz był izolowany, a od początku epidemii wprowadzony został zakaz odwiedzin, przestrzegane są też wszystkie reżimy sanitarne.

Sanepid prowadzi w tej placówce swoje postępowanie, kilka osób, które miały bezpośredni kontakt z tym pacjentem, zostało skierowanych na kwarantannę. Poza tym placówka funkcjonuje nadal.

Dom Seniora Nad Młynem w Czarnym Dunajcu koronawirusowe zakażenia dotknęły znacznie mocniej. Pozytywnych wyników testów jest tam ponad 10. Na razie nie udaje się nam nawiązać  kontaktu telefonicznego z placówką, dlatego brak wiedzy o chronologii zdarzeń i przypuszczeń co do dróg zakażenia. Lekarz opiekujący się pensjonariuszami podejmie decyzję, czy zakażonych pensjonariuszy przetransportować do szpitala, czy też opiekować się nimi na miejscu, w warunkach izolacji.

Fot. Dom Seniora Nad Młynem w Czarnym Dunajcu