pol syrena

Tylko wczoraj, nowotarscy policjanci dwukrotnie interweniowali po otrzymaniu informacji sugerujących zagrożenie ludzkiego życia.

 Samobójstwa są przyczyną zgonów, którym często można zapobiec. Służby otrzymując informację o możliwości lub chęci popełnienia samobójstwa, nigdy nie lekceważą takiego zgłoszenia. Tylko wczoraj, policjanci na terenie powiatu nowotarskiego dwukrotnie interweniowali w sprawie zgłoszenia o chęci odebrania sobie życia. 

Przed południem, dyżurny nowotarskiej jednostki otrzymał informację o mężczyźnie, który wyszedł z posesji w nieznanym kierunku z chęcią targnięcia się na własne życie. Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania 51-latka z gminy Nowy Targ. Na szczęście skończyło się na strachu, działania przyniosły zamierzony skutek i po kilku godzinach mężczyzna został odnaleziony.

Natomiast wieczorem przyszła informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o mężczyźnie z gminy Czorsztyn, który groził popełnieniem samobójstwa i wysadzeniem domu. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem. Pomimo pukania nikt nie otworzył drzwi. Dyżurny telefonicznie skontaktował się z mężczyzną, jednak ten nie odbierał telefonu. Policjanci przez zamknięte drzwi słysząc dzwoniący telefon byli pewni, że mężczyzna znajduje się wewnątrz pomieszczenia jednak nie reaguje na wołanie i pukanie funkcjonariuszy. Z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia zgłaszającego funkcjonariusze wyważyli drzwi. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, nie potrafił wytłumaczyć dlaczego chce odebrać sobie życie.

Zdarzają się sytuacje, kiedy osobom wydaje się, że nie ma już wyjścia z problemów. W 2019 roku w Polsce w wyniku samobójstw życie straciło 5255 osób, w tym 756 kobiet i aż 4497 mężczyzn. Osoba zagrożona samobójstwem może dawać nam sygnały, których nie należy lekceważyć. Mówienie o popełnieniu samobójstwa, zmiana zachowania, wycofanie, urata zainteresowania ważnymi rzeczami, to niektóre z symptomów świadczących o zamiarze targnięcia się na własne życie.

Więcej o tym, jak zapobiegać samobójstwom na:

https://policja.pl/pol/aktualnosci/193560,Swiatowy-Dzien-Zapobiegania-Samobojstwom.html

Specjalista ds. informacyjno - prasowych

Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu

asp.Dorota Garbacz