118783801 1290246621321732 3143518602411960411 n

W ostatni tydzień wakacji w górach panował bardzo duży ruch turystyczny, ale na szczęście nie przełożyło się to na szczególnie dużą liczbę akcji i interwencji.

 Zanotowaliśmy następujące działania w górach:

24, poniedziałek
- po godzinie 7 na prośbę załogi karetki pogotowia ratownicy GOPR pełniący służbę w Stacji Ratunkowej w Szczawnicy pomagają w transporcie kobiety wąską klatkę schodową w jednym z bloków w Szczawnicy,

25, wtorek
- około godziny 14:30 pracownik Pienińskiego Parku Narodowego zgłosił zaginięcie 7. letniego chłopca. W masyw Trzech Koron wyruszyło na jego poszukiwania kilkunastu ratowników, na szczęście dziecko zostało odnalezione po około godzinnych działaniach,
- w czasie trwania poszukiwań w Pieninach otrzymaliśmy zgłoszenie o wypadku traktorzysty, który w rejonie miejscowości Huba w Gorcach został przygnieciony przez ciągnik. Z uwagi na stan mężczyzny zadysponowano śmigłowiec LPR, którym po udzieleniu pomocy został on ewakuowany do szpitala,
- kolejne zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 17. Tym razem pomocy wymagał turysta, który na szlaku prowadzącym na Łopień w Beskidzie Wyspowym doznał poważnej kontuzji nogi. Mężczyzna tracił również przytomność. Z uwagi na jego stan poproszono o wsparcie załogę śmigłowca TOPR, którym po udzieleniu pomocy został on ewakuowany do szpitala.

26, środa
- ratownicy pełniący służbę w Centralnej Stacji Ratunkowej w Rabce-Zdroju transportują kobietę z rejonu Maciejowej, która doznała urazu kolan
- ratownicy pełniący służbę w Stacji Ratunkowej w schronisku na Turbaczu udzielają pomocy rowerzyście, który w rejonie Żubrowiska doznał wypadku.

28, piątek
- ratownicy GOPR pełniący służbę w Stacji Ratunkowej w Szczawnicy udzielają pomocy dziewczynie, która upadając doznała urazu głowy i otarć kończyn górnych. Zabezpieczona przez ratowników górskich ze Słowacji została przekazana na granicy ratownikom GOPR, gdzie zapadła decyzja o wezwaniu ZRM do dyżurki w Szczawnicy, skąd została zabrana do szpitala.
- kolejne zgłoszenie otrzymaliśmy ze szczytu Śnieżnica, gdzie na skutek upadku złamania nadgarstka doznał 14 letni chłopiec. Po udzieleniu pomocy został ewakuowany w dolinę.

29, sobota
- w godzina późnowieczornych w schronisku na Turbaczu ratownicy udzielają pomocy starszej kobiecie, która skarży się na dolegliwości pokarmowe oraz nadciśnienie. Po jej zbadaniu zostaje podjęta decyzja o transporcie poszkodowanej do szpitala w Nowym Targu.

30, niedziela
- około południ ratownicy pełniący służbę w Centralnej Stacji Ratunkowej w Rabce-Zdroju transportują z rejonu Maciejowej osobę, która wcześniej straciła przytomność.

W ostatnim tygodniu dwóch kursantów z naszej Grupy wzięło w tym tygodniu udział w kursie wstępnym na cykl kursów tzw. II stopnia, czyli kursów, których zaliczenie konieczne jest do uzyskania stopnia starszego ratownika górskiego. Zajęcie odbywały się w rejonie Podlesic na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W ramach zajęć szkolono się z zakresu technik wspinaczkowych, technik jaskiniowych oraz ratownictwa wysokościowego. Zajęcia współprowadził jeden instruktor naszej Grupy.

Ponadto w dniu 29.08.20 na przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych odbyło się̨ szkolenie z zakresu ratownictwa na rzekach górskich i udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczyli pomocnicy trzeciego roku, (kandydaci na flisaków). Podczas ćwiczeń omawiano elementy związane z udzielaniem pomocy turystom w sytuacjach szczególnych mogących wydarzyć́ się̨ podczas obsługi ruchu turystycznego, jak i w praktyce pokazywano wykorzystywanie sprzętu ratunkowego, którym dysponują pienińscy flisacy.

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z 

Plus
PKN ORLEN
BMW Polska
 oraz 

źródło: Podhalańska Grupa GOPR