ethan robertson SYx3UCHZJlo unsplash

Wczasowicze, którzy wrócą do Polski spoza strefy Schengen trafią do kwarantanny. Jest jednak możliwość uniknięcia kwarantanny.

Miłośnicy zagranicznych wakacji muszą się liczyć z 10 – dniową kwarantanną po powrocie do kraju. Kwarantanna dotyczyć będzie osób, które przebywały poza strefą Schengen. Wszystko z powodu nowych mutacji wirusa, które pojawiają się w Polsce.

Strefa Schengen

Wakacyjny wypoczynek bez konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do Polski można planować w 26 – krajach. 22 kraje należące do Unii Europejskiej: Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy. Do strefy Schengen należą także cztery kraje spoza Unii: Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

Jak uniknąć kwarantanny

Zwolnione z obowiązku dziesięciodniowej kwarantanny będą osoby w pełni zaszczepione. Dotyczy to osób, które przyjęły dwie dawki szczepionek Pfizer lub AstraZeneca lub jednej dawki Johnson & Johnson.
Kwarantannie nie będą podlegać także dzieci do 12 – roku życia.
Istnieje także możliwość skrócenia kwarantanny. Zwolnione zostaną osoby, które po 7 dniach kwarantanny uzyskają negatywny wynik testu.