P3840406PODHALE – CZĘSTOCHOWA. Przy rześkiej pogodzie, dziś o 7.00 rano,  przy wtórze gitar, pokaźna Grupa Nowotarska wyruszyła w trasę 40. Pielgrzymki Góralskiej na Jasną Górę.

Z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie błogosławił ich na długą drogę ks. Władysław Zązel, pod opieką ks. Przemysława Ciosa jako duszpasterza, kierujących ruchem i służby medycznej, pątnicy udali się na krótką modlitwę jeszcze do dwóch kościołów – Św. Katarzyny i Św. Jadwigi Królowej. Kolejny punkt na ich trasie to ludźmierskie Sanktuarium, gdzie połączyli się z Grupą Orawską i Grupą z Bachledówki. Grupa Rabczańska dołączy do nich w Makowie Podhalańskim.

Wszystkie cztery stanowić będą kilkutysięczną rzeszę, która – pokonując codziennie ok. 25 kilometrów - dotrze do Częstochowy 31. lipca. Tego dnia, o godz. 15.00, zaplanowana jest dla nich Msza św. na Wałach Jasnogórskich. Przed tym ostatnim etapem Podhalanie, rabczanie i Orawiacy wyciągają z plecaków regionalne odzienie, by prezentować się godnie w miejscu, do którego prowadzą latem pątnicze szlaki. Powrót odbywa się już autokarami.

P3840272

Tego roku wszyscy rozpoczynający pielgrzymkową wędrówkę będą mieli trudniej niż w ubiegłych latach. Testy i paszporty covidowe co prawda nie były wymagane, ale nie można już liczyć na gościnę, noclegi i łazienki „po domach”. W tradycyjnych miejscach noclegów staną natomiast wojskowe namioty. Niektórzy ładowali na samochód swoje własne pałatki. Obozowiska będą jednak rozbijane poza miejscowościami, żeby – zgodnie z reżimem sanitarnym - unikać kontaktów.

W pielgrzymowaniu najważniejszy jest jednak duchowy aspekt podejmowanych trudów.

 - No to jest jubileuszowa pielgrzymka, 40-ta, a więc program formacyjny, który będziemy przerabiać, osnuty jest wokół wyjścia Izraelitów z ziemi egipskiej, bo przecież oni szli przez pustynię do Ziemi Obiecanej 40 lat – mówi ks. Przemysław Cios. - My mamy nadzieję dojść zgodnie z planem, po 9 dniach i daj Boże, żeby się nam to udało w komplecie. Ważne jest, by spojrzeć na wędrówkę Izraelitów jako nas – Kościoła, czyli ludu pielgrzymującego do zbawienia. I każdy z nas oby mógł się odnaleźć w tym ludzie wędrującym, a wcześniej wyzwolonym z Egiptu. Egipt ma taką mistyczną symbolikę, o której wiele mówili już Ojcowie Kościoła – mieszkanie w Egipcie, a więc nie w swojej ziemi, odczytywano jako niewolę grzechu. My chcemy się odnaleźć w tej biblijnej historii z Księgi Wyjścia jako ci, którzy są wyprowadzeni. I pielgrzymujemy.

P3840308

W Grupie Nowotarskiej nie brakuje ani „weteranów” z kilkudziesięcioma pielgrzymkami na Jasną Górę „w nogach”, ani tych, którzy trasę pokonali kilkanaście razy, ani idących pierwszy raz. Kilka matek zdecydowało się zabrać swoje dzieci, w wózkach, a jedna - nawet trójkę drobiazgu. W kilkuosobowej Grupie Muzycznej idzie z gitarą Staszek Kita – kompozytor i autor słów hymnu 40. Góralskiej Pielgrzymki. Jego nagranie z towarzyszeniem gitar i skrzypiec znajduje się na FB Pielgrzymki pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1v-tXeTNl4pay4e6r3OhIcyflYS5NUY3N/view?fbclid=IwAR2Lzt5hvvf9yLcqzaNNiHM58hzdpqeO_xnOvrgKSlnBWWWy7qWWyJefJ18

P3840341

A tekst poniżej:

WEZWANI DO WOLNOŚCI

  1. Jak naród wybrany idziemy do Ciebie

To nasz jest Exodus, już 40-sty rok

Wyszliśmy z Podhala, by znaleźć się w Niebie

Do Celu nas zbliża dzisiaj każdy krok

Tym Niebem jest Łono Maryi

W nim Chrystus Człowiekiem się stał

I z Ciebie Człowieka uczyni

Prosi tylko byś przy Nim trwał.

Ref. Jedna Wiara, jeden Cel

Trud, ofiara, Chleba biel

Wolność dana i zadana jest

Wolność dana i zadana jest

  1. Więc trwajmy dziś razem w jedności

Do tego nas wzywał nasz Pan

Wezwani do Boskiej Wolności

Pełnijmy ten Boży Plan.

Chodźmy znów na Jasną Górę

Gdzie Królowej Polski jest Tron

Choć niegdyś twarze ponure

Dziś rozpromienione znów są.

Ref. Jedna Wiara, jeden Cel

Trud, ofiara, Chleba biel

Wolność dana i zadana jest

Wolność dana i zadana jest.

  1. I znów Górale ruszyli do Ciebie

To nasz jest Exodus 40-sty już rok

Na Skalnym Podhalu jest nam tu jak w Niebie,

Tej Ziemi Maryi nie zdobędzie smok.

My pielgrzymujemy do Matki

By na Jasnej Górze znów być

Tam przed Jej Cudownym Obrazem

Pod Matuchny Płaszczem się skryć.

Ref. Jedna Wiara, jeden Cel

Trud, ofiara, Chleba biel

Wolność dana i zadana jest

Wolność dana i zadana jest 2x

Fot. Anna Szopińska

{gallery}ania/religia/40_Pielgrzymka_Górali{/gallery}