P3810406LUDŹMIERZ. Po roku, kiedy zorganizowanie takiego zlotu było niemożliwe, ludźmierskie Sanktuarium znów gościło – dziewiątą już – Pielgrzymkę Amazonek. W modlitewnym spotkaniu wzięło udział wyjątkowo dużo, bo ok. 130 pań.

Niektóre przyjechały z rodzinami lub w towarzystwie bliskiej osoby. Do tego zgromadzenia, w którym 90 procent uczestniczek było po dwóch dawkach szczepionki, a reszta – po jednej, limity nie miały już zastosowania. Stąd większa spontaniczność.

Rolę gospodyń pełniły, jak zwykle, Podhalańskie Amazonki, a reprezentowane były kluby z całej Małopolski, czyli z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Brzeszcz, Oświęcimia, Brzeska. Najliczniejsza okazała się grupa częstochowska. Wśród uczestniczek IX Pielgrzymki były przedstawicielki zarówno Unii Małopolskiej, jak i Federacji Stowarzyszenia Amazonek, także władz powiatowych. Zaprzyjaźnione Amazonki ze słowackiego Popradu w Mszy św. uczestniczyły on-line.

P3810297

O ile Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę, organizowana tradycyjnie w pierwszą sobotę października, jest ogólnopolska i tłumna, tak ludźmierska przyciąga serdeczną atmosferą, kameralnym klimatem, kojącą zielenią Ogrodu Różańcowego. Tu każda kobieta znana jest koleżankom z imienia i miejsca zamieszkania, przyjmowana ciepło i serdecznie, w czym wielka zasługa S. Danuty Lipińskiej.

Doświadczenie życzliwości i poczucia wspólnoty jest tym ważniejsze, że codzienność Amazonek – zarówno świeżo pod zdiagnozowaniu, jak też po operacjach, w trakcie terapii i badań kontrolnych – to obawa o swoje życie i skutki chirurgicznej ingerencji, konieczność peregrynacji po placówkach służby zdrowia, brania leków i korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych oraz spore ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu.

P3810255

Mszę dla Amazonek sprawował ks. Mateusz Bochenek, przypominając w homilii ikonograficzny wzorzec Hodegetrii – Matki Bożej pokazującej drogę, a drugą ręką wskazującej na swojego trzymanego w ramionach Syna. Kobietom znoszącym uciążliwości choroby i leczenia, zatroskanym o los swój i najbliższych, kapłan życzył odnalezienia w sobie oazy ciszy i spokoju, a modlitwa przed obliczem Uśmiechniętej Madonny jest w tym wielką pomocą. Podczas Mszy św. Amazonki włączyły się w modlitwę wiernych. Nie brakło też Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Podhala.

W Ogrodzie Różańcowym, przed pomnikiem św. Jana Pawła II, był czas na składanie kwiatów i palenie zniczy; na słowa otuchy i podziękowań. Tu mogły Amazonki wypowiedzieć również swoje troski, gdyż miniony rok był bardzo trudny ze względu na odcięcie od badań kontrolnych i trudny dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu. Stąd opóźnienia w diagnostyce i sygnalizowane przez onkologów niepokojące zwiększenie zapadalności na raka piersi, niestety - w coraz młodszym wieku.

P3810321

- Lekarze onkolodzy ostrzegają, że to przysłowiowa puszka Pandory, która już się powoli otwiera - mówiła Elżbieta Markowska, członkini Federacji Amazonek.

Bardzo duże poruszenie w środowisku Amazonek wywołała ministerialna decyzja o wycofaniu z listy leków refundowanych specyfików stosowanych przy rozsianym HER2-dodatnim. HER2 to wyjątkowo agresywna i ekspansywna postać raka piersi, a leki te były ordynowane w przypadkach przerzutów do mózgu. W mediach społecznościowych taka decyzja była nazywana skandalem i „jawną eutanazją”. Po interwencjach – błąd ma być naprawiony od 1. lipca.

P3810396

Do całej kobiecej populacji Amazonki apelują o zgłaszanie się do badań. Najbliższa szansa na skorzystanie z cyfrowego, wysokiej klasy mammografu, nadarzy się początkiem lipca, gdy mammobus stanie przy Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu. Oferta firmy „Maszachaba” to także porady i konsultacje specjalistów. A za dwa miesiące już i nowotarski szpital będzie mógł zaoferować badania na nowym sprzęcie z najwyższej półki.

IX Pielgrzymka Amazonek

Fot. Anna Szopińska