260652421 615054986284768 819871756853599927 n

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku. Co roku dzieci z Przedszkola Bajkowy Świat oraz z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Białce Tatrzańskiej odwiedzają wtedy biblioteki, biorąc udział w niezwykłych zajęciach.

Dzieci z grupy Żyrafki z Przedszkola Bajkowy Świat pod opieką pani Iwony Gabryś Pająk odwiedziły białczańską Bibliotekę Publiczną, gdzie czekała na nich pani Dyrektor Anna Furczoń. W czasie zajęć grupa poznała historię pluszowego misia, rozwiązywała zagadki związane z misiami i wykonała piękne prace plastyczne. Na koniec przyszedł czas na ,,małe co nieco" - słodki misiowy poczęstunek.

Oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej, czyli grupy Lamy i Pandy, zawitał do biblioteki szkolnej, gdzie czekała pani bibliotekarka Monika Bednarczyk. Najpierw dzieci przedstawiły się i opowiedziały o misiach pluszowych, które w tym dniu przyniosły ze sobą do szkoły. Spośród przygotowanych przez panią Monikę zdjęć misiów przedszkolaki musiały podać ich imiona i tytuły bajek, z których pochodzą. Odsłuchały też fragmenty piosenki z bajek o misiach, ich zadaniem było odgadnięcie z jakiej bajki pochodzą. Okazało się, ze dzieci kompletnie nie znają bajki "Troskliwe Misie", więc wspólnie obejrzały jej fragment. Każdy przedszkolak otrzymał szablon misia zakładanego na paluszki, po czym wspólnie je ozdobiły. Dla przedszkolaków była to też chwila, w której otrzymały kartę biblioteczną  i po raz pierwszy wypożyczyły książkę. Poznały też zasady korzystania z bilbioteki. 

W tym wyjątkowym dniu nieodłącznym towarzyszem dzieci jest pluszowy miś - maskotka, która powstała w 1902 roku w Stanach Zjednoczonych.  Stąd też pochodzi jego anglojęzyczna nazwa: Teddy Bear. Podczas polowania ówczesny prezyent Theodore Roosevelt nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Wydarzenie to zostało upamiętnione na łamach "The Washington Post” w formie rysunkowej. Zainspirowało to sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona, który zaczął produkować misie, nazywając je na cześć prezydenta USA . Nazwa Teddy Bear nawiązuje do imienia Theodore.

fot: Magdalena Furczoń, Kinga Pilch-Kubiak