Klasyczne juz telewizory Full HD czy potrafia czyms jeszcze zaskoczyc

Technologia idzie nieustannie naprzód. Producenci telewizorów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych funkcjonalności. Niektóre z nich stają się standardami dla całej branży. Tak jest w przypadku sprawdzonych telewizorów Full HD. Czy wiesz, czym mogą Cię zaskoczyć?

Czym jest Full HD?

TV Full HD to standard współczesnych telewizorów, którego rozdzielczość wynosi 1920 szerokości i 1080 wysokości pikseli, czyli najmniejszych jednostek tworzących obraz. Większość filmów dostępnych w sieci oraz znacząca część programów telewizyjnych jest rozpowszechniana właśnie w jakości HD. Jest to gwarancja, że na ekranie o dużej przekątnej obraz będzie dostatecznie ostry. Odbiorników Full HD nie powinno się mylić z tymi opisanymi jako HD Ready. Nazwa tego drugiego może wprowadzać w błąd.

HD Ready czy Full HD?

HD Ready czy Full HD? Co należy wiedzieć kupując nowy telewizor? Pierwszy typ, choć nazywa się podobnie, w istocie nie ma tak dużej rozdzielczości jak Full HD, a jedynie 1366 x 768 pikseli. Jednak jest w stanie bez problemu wyświetlać obraz źródłowy przeznaczony do wyświetlania w pełnej rozdzielczości. Odbiorniki tego typu powinny mieć także różne komponenty, potrzebne do współpracy z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak konsole do gier czy kina domowe, poprzez złącze HDMI. Takiej różnicy w jakości obrazu nie odczujemy, jeśli potrzebujemy odbiornika o mniejszych wymiarach, gdyż wtedy zagęszczenie pikseli jest dużo mniej widoczne dla ludzkiego oka.

Full HD czy 4K?

Powoli rynek zaczyna się coraz bardziej interesować telewizorami obsługującymi rozdzielczość 4K, czyli czterokrotnie większą niż standard Ful HD. Choć kusząca jest wizja coraz ostrzejszego obrazu, niekoniecznie każdy ją zaobserwuje. Aby w pełni dostrzec jej możliwości, należałoby najpierw usadowić się w dość bliskiej odległości od ekranu oraz odtwarzać obraz właśnie w takim standardzie. Choć niektóre stacje telewizyjne oraz platformy vod coraz chętniej udostępniają materiały w 4K, to dalej mówimy o treściach raczej ekskluzywnych. Zazwyczaj są to treści dodatkowo płatne, na przykład poprzez wykupienie abonamentu w wyższym wariancie. Technikę tę stosuje między innymi Netflix.

Warto mieć także na uwadze, że oglądanie filmów w tak dużej rozdzielczości wymaga bardzo szybkiego i stabilnego łącza internetowego. W innym przypadku oglądanie wciąż zacinającego się obrazu traci sens i odbiera przyjemność z seansu. To pokazuje, że telewizory Full HD jeszcze przez jakiś czas będą wyznaczać standardy i będą utrzymywały status – zwłaszcza wśród osób, które korzystają z nich do oglądania telewizji naziemnej oraz platform streamingowych. Szeroki wybór sprawdzonych modeli Full HD znajdziesz w sklepie internetowym https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/full-hd.html.

4K z perspektywy gracza konsolowego

4K dla graczy konsolowych może to być bardzo interesująca opcja. Jednak tylko dla tych, którzy zaopatrzyli się w konsolę najnowszej generacji. Tytuły wychodzące na PlayStation 5 oraz Xbox Series X są przygotowywane z myślą o działaniu w 4K oraz HD. W tym pierwszym wariancie zwykle będzie można liczyć na dużo ostrzejszą grafikę oraz tekstury w wyższych rozdzielczościach. Jednak nie ma nic za darmo. Konsola, generując większy obraz, będzie musiała pracować wolniej. Oznacza to, że płynność obrazu może zostać obniżona nawet o połowę. W przypadku starszych tytułów, na przykład ze stałych 120 klatek na sekundę spadają do 60, a nowszych działających w płynnych 60 klatkach na sekundę do 30 klatek na sekundę. Po chwili grania zapewne nie zauważymy aż takiej różnicy. Preferencje to osobista kwestia każdego gracza.

Czym mogą nas zaskoczyć telewizory Full HD?

Niemal każdy współczesny telewizor Full HD jest wyposażony w Smart TV. Część osób korzystających z programów telewizji naziemnej może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w każdej chwili może podpiąć swój odbiornik do globalnej sieci. Smart TV to inteligentny system rozrywki, który pozwala bezproblemowo przeglądać zasoby Internetu, ale też słuchać muzyki za sprawą aplikacji typu Spotify czy korzystać – z szalenie modnych – platform vod, takich jak Netflix, HBO GO, Ipla, Player, Amazon Prime Video czy CDA. Nowoczesne systemy Smart TV, na przykład Android TV, są wyposażone w sterowanie głosowe, które ułatwia i przyspiesza nawigowanie programami i przeszukiwanie zasobów internetowych. Niektóre oprogramowanie, na przykład to oferowane przez markę Philips, umożliwia dodatkowo sparowanie oświetlenia domowego z barwną poświatą, emitowaną przez telewizor, znaną powszechnie jako technologia Ambilight.

Ambilight – więcej światła w domu!

W przypadku tych użytkowników, którzy cenią sobie wyjątkowe efekty świetlne w czasie seansu przed telewizorem, marka Philips, mająca wyłączność na tę technologię, udostępnia swoim klientom system Ambilight. Jest on dostępny w wybranych modelach Full HD, ale też 4K. Diody LED, umieszczone z tyłu telewizora, odpowiadają za generowanie barwnej poświaty, której natężenie i kolorystyka zmienia się wraz z pojawieniem się nowych scen w czasie rzeczywistym na ekranie odbiornika.