zapisane w czasie zakopane ewa fortuna

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego trwa wystawa znanej zakopiańskiej artystki Ewy Fortuny, która świętuje w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Zachęcamy do obejrzenia reportażu zrealizowanego przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury oraz odwiedzenia ekspozycji, która jest otwarta od wtorku do soboty i potrwa do 11 grudnia br.

 Ewa Fortuna - urodziła się w Zakopanem. W 1970 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowiew pracowni Leszka Wajdy. Pracowała jako projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia” w Zakopanem. Zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy kolaże. Stosuje własną technikę łączenia malarstwa z naturalnymi motywami roślinnymi. Swoje prace prezentowała na ponad stu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. 

Gdyby użyć języka form literackich, to bogatą twórczość Ewy Fortuny można określić jako wspaniałe „Magnificat” - wypowiedziane, wymalowane, utkane i skomponowane na cześć Natury, Istnienia i Człowieka.

Wielorakie formy wypowiedzi od intymnych kolażowych miniatur aż po epickie wielkoformatowe tkaniny, to dowód wszechstronnych zainteresowań i wyjątkowej wrażliwości.

Dzieła inspirowane naturą jawią się nam jako ustawiczne poszukiwanie ładu i porządku, to swoista ilustracja Platońskiej „harmonii mundi”, gdzie pogłębiona osobista i intymna refleksja nad postrzeganiem i przeżywaniem przez artystkę otaczającego świata,  przemienia i kształtuje odbiorcę, pozwala przystanąć w biegu i oddać się twórczej kontemplacji.

Twórczość Ewy Fortuny w sposób odkrywczy obala dwudziestowieczny dogmat Marca Chagalla o tym, że „ prawdziwa sztuka zaczyna się tam, gdzie natura kończy”. Jej sztuka to harmonijne przenikanie, to wzajemna inspiracja i organiczna jedność.

Lidia Rosińska-Podleśny

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Tekst kuratorski do wystawy


Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów i kolekcji: artystki, Urzędu Miasta Zakopane, Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka”, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Domu Wypoczynkowego „Jadzia” w Zakopanem oraz ze zbiór prywatnych Danuty Sztencel, Antoniny Gąsienicy-Giewont i Hanny Konopnickiej-Kaczmarczyk.

źródło: UM Zakopane