2021 11 19 mck otwarcie 288 1NOWY TARG. Podczas otwarcia Miejskiego Centrum Kultury publiczność Koncertu Galowego miała wyjątkową okazję, by usłyszeć na żywo legendarną „Dumkę na dwa serca” w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka. Dwa fantastyczne wokale połączyły się w czarownym duecie. Za takimi wrażeniami tęsknią nawet mieszkańcy stolicy.

Warto przypomnieć, że tekst utworu wyszedł spod pióra Jacka Cygana, autora tekstów ponad tysiąca piosenek, w tym największych przebojów takich polskich artystów, jak Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak czy Edyta Geppert.

Muzyka to dzieło dyrygenckiej i kompozytorskiej znakomitości, Krzesimira Dębskiego, który w 1998 roku tworzył  muzykę do filmu "Ogniem i mieczem", zdobywając za nią nagrodę Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej - Philip Award.

Sukces piosenki promującej film był równy sukcesowi filmowej superprodukcji w reżyserii Jerzego Hoffmana, z Izabellą Scorupco i Michałem Żebrowskim w rolach głównych. W pierwotnym zamyśle miała ją śpiewać Izabela Scorupco, lecz aktorka nie uwierzyła w swoje możliwości wokalne. A ponieważ wytwórnia płytowa Pomaton EMI chciała wykonania w duecie, Jacek Cygan dopisał partię męską. Wytwórnia też ostatecznie wybrała wykonawców: Edytę Górniak i Mieczysława Szcześniaka. Do piosenki nakręcono teledysk w reżyserii Janusza Kołodrubca.

Wykonawcy wznieśli się na wyżyny sztuki wokalnej. Podczas studyjnych nagrań tych dwojga ogromne emocje zdawały się rozsadzać mikrofony. Z tego powodu inżynier dźwięku zdecydował, że niektóre partie słynni wokaliści będą nagrywali osobno.

Jerzy Hoffman był piosenką oczarowany od chwili, gdy ją usłyszał, a „Dumka” podbiła serca Polaków. Ukraińcy natomiast szybko uznali ją za swój utwór, posądzając kompozytora, że wykorzystał ich melodię ludową. Krzesimir Dębski tłumaczył natomiast, że jego rodzina pochodzi z Kresów, więc wschodnia nuta gra mu we krwi, a zarys linii melodycznej powstawał na… Majorce. Zawsze marzyło się mu, by „Dumkę” wykonywać w wersji symfonicznej, więc od czasu do czasu czyni tak w filharmoniach. Podczas Koncertu Galowego w Nowym Targu taką oprawę muzyczną zapewniła Silesian Art Collective pod jego dyrekcją. Dlatego nowotarskie wykonanie bez wątpienia będzie pamiętnym.

Utwór był uznany za największy przebój 1999 roku. W 2007, w konkursie magazynu Film”, zdobył Złotą Kaczkę dla „najlepszej piosenki filmowej 50-lecia”. Ciekawe, czy jakaś filmowa piosenka zdoła zyskać większą popularność…

{gallery}ania/muzyka/Górniaczka{/gallery}