Mikołaj na parowozie

W sobotę 5 grudnia po raz ostatni w tym roku na małopolskie tory wyjedzie zabytkowy pociąg parowy ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Będzie to tradycyjny, mikołajkowy pociąg na zakończenie sezonu. Niestety, z uwagi na pandemię wydarzenie odbędzie się on-line w formie transmisji z jadącego pociągu na trasach: Chabówka - Mszana Dolna oraz Chabówka - Rabka Zaryte. 

 Mikołaj z parowozem – on-line w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt realizujemy w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 135-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz. W sobotę 5 grudnia 2020 małopolski historyczny pociąg już po raz ostatni w tym roku wyruszy na tory. W 2020 roku pomimo trudności związanych z pandemią zorganizowano 10 przejazdów zabytkowych pociągów w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Już teraz wiadomo, że z przejazdów skorzystało w tym roku kilka tysięcy osób – głównie turystów  i mieszkańców Małopolski którzy uczestniczyli w przejazdach a także oglądali ich transmisję w Internecie.

Z uwagi na trwającą pandemię również i grudniowe przejazdy pociągu odbędą się on-line, bez udziału pasażerów. Samą jazdę pociągu oraz dodatkowe materiały przygotowane przez organizatorów będzie można śledzić w Internecie m.in. na Facebooku Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej.

Odbędą się dwa przejazdy na trasie z Chabówki do Mszany Dolnej, promujące historię dawnej kolei galicyjskiej. Drugi, popołudniowy kurs pociągu retro pojedzie trasą Chabówka – Raba Wyżna i zakończy kolejny sezon podróży w stylu retro. Niespodzianką będzie wizyta samego św. Mikołaja, który pojawi się w trakcie trwania obu przejazdów.

W trakcie ostatniego przejazdu „pod parą” uruchomiony zostanie parowóz Ty2 z 1943 roku – jedyny sprawny w Polsce oraz skład wagonów z lat 1925-1935.

Kurs I – odjazd z Chabówki do Mszany Dolnej 09:30, Rabka Zdrój 09:34-09:35, Rabka Zaryte 09:44-

09:47. Mszana Dolna 10:08 – 10:40. Rabka Zaryte 11:01-11:04, Rabka Zdrój 11:13 – 11:18. Chabówka przyjazd 11:22.

Kurs II – odjazd z Chabówki do Rabki Zaryte 13:30, Rabka Zdrój 13:34 – 13:35. Rabka Zaryte 13:44 – 14:15. Rabka Zdrój 14:24 – 14:25. Chabówka przyjazd 14:29.

Organizatorzy przypominają, że w tym roku nie ma możliwości jazdy w wagonach ani udziału w atrakcjach podczas postojów. Zachęcamy do oglądania materiałów on-line na Facebooku i Youtube.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: tel. 698-587-287 (Łukasz Wideł).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

mat. prasowy