00001

Mieszkańcy Orawy w tym roku obchodzą 100 rocznicę przyłączenia Orawy do Polski. To święto, to okazja do licznych uroczystości, a także publikacji upamiętniających ludzi i wydarzenia, które miały miejsce przed stu laty. W te wydarzenia wpisuje się również projekt fotograficzny „Wróciliśmy Polsko !!!”

Projekt jest prowadzony przez społeczny fanpage na facebooku „ Z Serca Orawy” który publikuje wiele inscenizowanych sesji osadzonych w czasach współczesnych, lecz autentycznie nawiązujących do lat minionych. Autorem fotografii jest fotograf Łukasz Sowiński. Sesje odbywały się przy konsultacjach Anny Olesińskiej oraz Eweliny Sowińskiej.

00004

W dwa i pół miesiąca zrealizowano 12 sesji zdjęciowych w najciekawszych miejscach związanych z Orawą. Nie zabrakło scenerii dworu w Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym, zabytkowego kościoła w Orawce, dzwonnicy wiejskiej czy orawskiej chaty. Przewija się motyw Babiej Góry i pól orawskich jako nieodłączny widok towarzyszący wszystkim pokoleniom Orawian. W sesje zaangażowało się ponad 20 osób prywatnych lub członków zespołów regionalnych Małolipnicanie, Rombań i Owcok. W efekcie powstało ponad 2 000 zdjęć, by ostatecznie wyselekcjonować 16 najciekawszych.

Autor zdjęć pisze:

Wróciliśmy Polsko!
Szli, wracali na Orawę. Do Polski? Do naszej Orawy? Co Widzieli? Po co szli? Do czego wrócili? Do biedy, do ruin, do żalu i smutku, do grobów i wdów? A może do wiary, do rodzin wielopokoleniowych, do Babiej Góry, łąk żywiących rodziny, z dumą i honorem do Ojczyzny Orawy, w Polsce! Wystawa "Wróciliśmy Polsko!" to próba wizualnego przeniesienia do czasów naszych pradziadów, którym dane było żyć w okresie powrotu ziem Orawskich do Polski. To romantyczne obrazy nawiązujące do motywów wielopokoleniowej rodziny, gdzie radość przeplata się z takimi wartościami jak duma, modlitwa, honor i przywiązanie do ziemi. Sceneria zdarzeń to wyjątkowy krajobraz Orawy z uwzględnieniem dawnej architektury Orawy, gdzie pojawia się Dwór Moniaków, orawska dzwonnica i niezwykły kościół w Orawce. Inne ujęcia rozgrywają się w scenerii niepowtarzalnego krajobrazu z głównym motywem Babiej Góry. Przeplatają się motywy religii, tradycji i kultury. Do tego wrócili Oni. A gdzie jesteś Ty?

00007

Cały projekt powstał z czystego serca i prywatnego zaangażowania wielu osób. Dlatego jesteśmy niezwykle zbudowani tym, że są osoby, które potrafią czerpać radość z możliwości wzięcia udziału w tworzeniu czy odtwarzaniu kultury a tym samym stać się również historią. Całość projektu do zobaczenia na facebookowej stronie Z Serca Orawy https://www.facebook.com/media/set/?vanity=zsercaorawy&set=a.3050988478340739

00009

00011

Tekst: Z Serca Orawy
Zdjęcia: Łukasz Sowiński