MnZ baner kwadrat 2021

Po pandemicznej przerwie wracają koncerty w Szczawnicy.

 Z przyjemnością przekazujemy Państwu zaproszenie na nadchodzące wydarzenia:

Drodzy przyjaciele, mili melomani,

po pandemicznej przerwie, kiedy jedynie wspominaliśmy poprzednie edycje festiwalowe (filmiki są cały czas dostępne na naszej stronie internetowej) w wielką radością powracamy z koncertami do Szczawnicy. Przygotowaliśmy dla Państwa cztery koncerty, które z pewnością pozwolą pięknie spędzić letnie wieczory i mile je wspominać przez kolejny rok.

Rozpoczniemy 1 sierpnia od koncertu organowego na zabytkowych organach z warsztatu Tomasza Falla, którymi szczyci się szczawnicki kościół św. Wojciecha. Wystąpi znakomity warszawski organista Michał Markuszewski. A w programie poza kompozycjami Bacha, Mozarta, Brahmsa znajdą się także jego własne utwory i improwizacje.

W kolejnym koncercie, który odbędzie się w piątek 6 sierpnia posłuchamy utworów inspirowanych polskim folklorem. Obok kompozycji Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, czy Grażyny Bacewicz, znajdą się również utwory inspirowane muzyką góralską, czyli Józefa Titza, Wacława Geigera, czy Wojciecha Kilara. Koncert zapowiada się ogniście, a wystąpi świetny warszawski kwartet smyczkowy Time Quartet wraz z dyrektor artystyczną festiwalu, sopranistką Katarzyną Wiwer

Na trzeci koncert zaprosimy państwa do kościoła Matki Bożej Pośredniczki Łask do Szlachtowej, dawnej grekokatolickiej świątyni Łemków, na wyjątkowy program, który nawiąże do tradycji muzycznych, zamieszkujących tutaj do czasów powojennych, Rusinów. Ukraińska śpiewaczka i wirtuozka bandury Zoriana Grzybowska zabierze nas w nostalgiczny świat dumek i prawosławnych utworów sakralnych. Na tym koncercie oczywiście nie zabraknie też pieśni łemkowskich.

A na finał festiwalu zapraszamy ponownie do kościoła św. Wojciecha w Szczawnicy, gdzie duet akordeonowy Zimka&Ochwat ukaże cala paletę możliwości muzycznych i brzmieniowych akordeonu, w programie zatytułowanym Accochameleon. Usłyszymy zarówno muzykę Bacha, jak i aranżacje utworów orkiestrowych, które zaskoczą nas pełnią barw, jakie świetni muzycy są w stanie uzyskać przy pomocy dwóch akordeonów. Prawdziwy kameleon.

Dodatkowym wydarzeniem, które ubogaci tegoroczny festiwal jest spacer po Szczawnicy w towarzystwie niezwykłej osobowości, jaką jest Andrzej Dziedzina Wiwer, góral, etnograf, poeta, przewodnik beskidzki, autor słownika gwary szczawnickiej i tegoroczny laureat nagrody im. Oskara Kolberga, który pokaże Państwu Szczawnicę, jakiej nie znacie.

Jesteśmy przekonani, że tegoroczny festiwal przypadnie Państwu do gustu i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Tegoroczny festiwal organizowany jest przez Fundację Kulturalny Szlak, a współfinansowany przez Miasto i Gminę Szczawnica oraz Powiat Nowotarski przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy oraz Oficyną Artystyczną Astraia.

plakat MnZ 2021 m

mat. prasowy