Wirus maseczka lockdown 1

Na wysokim poziomie utrzymuje się liczba osób zakażonych wirusem, dlatego policjanci kontrolują środki komunikacji publicznej, galerie i inne obiekty, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Obowiązujące przepisy obligują osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej, a także podróżujące komunikacją miejską, do zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Z uwagi na to, że liczba zakażonych COVID-19 cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, a także reagując na wpływające zgłoszenia m.in. od osób robiących zakupy o tym, że nie wszyscy stosują do tego obowiązku, funkcjonariusze podejmują bardziej zdecydowane działania.

Każdego dnia policjanci prowadząc kontrole, zwracają szczególną uwagę na tych, którzy próbują omijać przepisy covidowe i nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. W galeriach i sklepach oraz obiektach, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, kontrole prowadzone są również z inspekcją sanitarną. Lekceważącym obowiązujące przepisy grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł.

Jednocześnie policja przypomina, że od dnia 15 grudnia br. obowiązują nowe obostrzenia dotyczące limitu osób w  transporcie zbiorowym – max. 75 proc. obłożenia, restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19), kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19). Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów. Od 20 grudnia 2021r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. 

Do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Więcej szczegółow na temat obostrzeń stronie gov.pl: Zmiany w zasadach bezpieczeństwa – nowe limity osób i nauka zdalna - Koronawirus: informacje i zalecenia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Kontrole w komunikacji miejskiej, galeriach i sklepach, w tym z przedstawicielami sanepidu prowadzone są codziennie. Dlatego przypominamy o obowiązku stosowania się do obostrzeń sanitarnych oraz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w miejscach, gdzie jest to wymagane.

Źródło: KPP w Nowym Targu / oprac. AO