P3930997NOWY TARG. Od dwóch tygodni służby sprzątające przygotowują potężną kubaturę Miejskiego Centrum Kultury do wielkiego otwarcia. W przeddzień galowego, inauguracyjnego koncertu władze miasta zaprosiły na briefing zapowiadający artystyczne wydarzenia – jednak jeszcze bez możliwości zwiedzenia obiektu.   

 Bilety na Koncert Galowy w piątkowy wieczór rozeszły się z prędkością wiosennego grzmotu. Trudno się temu dziwić, jeśli na otwarciu MCK zagra znakomita orkiestra symfoniczna - Silesian Art Collective pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, a zaśpiewają goście specjalni - takie sławy, jak Edyta Górniak, Mietek Szcześniak, Ania Byrcyn i Rafał Szatan. Wystepujący już oglądali miejsce, gdzie przyjedzie im koncertować.

koncert galowy

Liczymy, że będzie to wydarzenie, które zapisze się w pamięci. Już odbija się szerokim echem daleko poza miastem – mówił podczas briefingu burmistrz Grzegorz Watycha.

A to, że nie wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w tym koncercie – jest efektem dużej ilości zaproszeń, którymi miasto chciało pomocnym osobom „podziękować za wsparcie tej inicjatywy”. Ponieważ będzie to galowe, ale i oficjalne otwarcie, bez kilku słów się nie obejdzie. Gospodarz obiektu, dyrektor Andrzej Lichosyt, wraz ze śpiewającą małżonką z wdziękiem dopilnują, by przemowy nie były długie…

Po koncercie, o którym już głośno w Polsce,  burmistrz prosi na poczęstunek do patio. Będzie to zarazem inauguracja nowo uruchomionej kawiarnianej przestrzeni. I tak będzie po każdym z koncertów, przez trzy dni.  

Sobotni wieczór – dedykowany młodszemu pokoleniu – ubarwi bowiem swoim koncertem Daria Zawiałow, prezentując swoją najnowszą płytę.

dariazawiałow

252341250 429197791909619 9210188805158385213 n

A niedziela stanie się świętem miejscowych artystów. „Tribute to Krzysztof Krawczyk” poprowadzi znany dziennikarz muzyczny, konferansjer i prezenter - Artur Orzech. Zagra Orkiestra OKSAC pod dyrekcją Mateusza Walacha. A wystąpia „Nowotarżanie dla Nowotarżan”, czyli, - jak mówił burmistrz „…ci, którzy pierwsze kroki stawiali w MOK-u, z SEPTYMĄ”: Ali Al-Ani, Balay, Beata Beti Bełtowska, Jagoda Kret, Magda Panek, Justyna Pustówka, Piotr Szewczyk, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt.

triubutetokrawczyk

Wszystko to w powiększonej o galerię, wielofunkcyjnej sali widowiskowej (z funkcja także kinową), która na pewno wzbudzi okrzyki podziwu.

Warto zaznaczyć, że bilety na dwa weekendowe koncerty wciąż są jeszcze w sprzedaży. Niestety - odręcznej, w ratuszu, ale dyrektor zapowiada, że strona internetowa MCK wkrótce już będzie wzbogacona o platformę do elektronicznego zakupu biletów, by i zamiejscowi mogli się w nie zaopatrywać on-line

Czy w przyszłości również czekają nas takie rozbłyski gwiazd jak przy otwarciu? Andrzej Lichosyt deklaruje:

- Będę się starał, żeby było na wysokim poziomie, z klasą, ale różnorodnie.

Ponieważ dotychczasowe miejsca parkingowe przy rozbudowanych i przebudowanym obiekcie zamieniły się w skwery, będziemy musieli być bardziej eko i docierać na koncerty piechotą, z parkingów zaporowych.

Uwieńczona takim efektem inwestycja, jak napomknął burmistrz w sali konferencyjnej MCK, daje już miejskiej władzy impuls i czas, by zmierzyć z kolejnymi dużymi zadaniami, czyli z budową siedziby dla Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej i zamysłem wzniesienia Centrum Sportów Lodowych.

Galeria  - Maciej Gębacz