DSC 0029

POWIAT NOWOTARSKI. - W związku z lawinowym wzrostem ilości zachorowań, wzrostem również ilości pacjentów wymagających hospitalizacji, podjęliśmy dziś decyzję o przeznaczeniu kolejnej przestrzeni na organizowanie oddziału covidowego i uruchomienie 40 łóżek tzw. terapii tlenowej oraz dodatkowo 4 łóżek respiratorowych – od poniedziałku 22. listopada – informuje Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego.

Nowy segment oddziału covidowego będzie uruchomiony w miejscu dzisiejszej chirurgii. Ponieważ stan części pacjentów nie pozwala na wypisanie ich do domu, oddział chirurgii będzie funkcjonował na ograniczonej powierzchni, razem z również pomniejszonym oddziałem ortopedii.

Kosztem zakresu działalności tych oddziałów, liczba łóżek covidowych od najbliższego poniedziałku powiększy się do 86. To powód, dla którego dyrektor Marek Wierzba podjął decyzję o wstrzymaniu wszystkich przyjęć planowych.

- Będą przyjmowani tylko pacjenci z SOR-u, w trybie „ostrym”, czyli tacy, którzy wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej, ortopedycznej, neurochirurgicznej czy innej – zapowiada szef placówki. – Wstrzymane też zostały – aż do odwołania - wszystkie odwiedziny. Jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, przy poważnym stanie pacjenta, najbliższa rodzina będzie mgła wejść za zgodą ordynatora lub lekarza dyżurnego. Jest to skutek obecnej sytuacji. Decyzją wojewody małopolskiego jesteśmy do takich działań zobowiązani.  

Szpitalne laboratorium wykonuje ostatnio ok. 100 – 130 testów dziennie. 30 – 40 procent z nich daje wynik dodatni. Do punktu wymazowego pacjenci albo zgłaszają się sami, albo są kierowani przez lekarzy POZ-tu. Zdecydowana większość może leczyć się w warunkach izolacji domowej. Ilość pacjentów wymagających hospitalizacji jest jednak duża i rośnie. Covidowe oddziały w sąsiednich szpitalach są zapełnione. 

Fot. Anna Szopińska