obraz 2021 10 21 122648

Zgodnie z prognozami, nad naszym krajem zaczyna bardzo mocno wiać. W tej chwili najsilniejsza wichura wkracza znad Niemiec nad zachodnią Polskę, gdzie porywy dochodzą już do ok. 70-80 km/h, a po południu mogą nawet punktowo przekroczyć 100 km/h. 

 Dodatkowo nad Pomorzem przechodzą dość gwałtowne burze. Ta dynamiczna pogoda ma związek z tzw. wtórnym ośrodkiem niżowym, który przemieszcza się przez Morze Bałtyckie.

holnygóry

W naszym regionie obecnie wiatr na chwilę osłabł, ale mocno wiało w nocy. Szczególnie silne porywy odnotowano wysoko w górach. Na Kasprowym Wierchu o północy zanotowano poryw dochodzący do 123 km/h. U stóp gór wiało na szczęście słabiej, ale i tak porywy dochodziły miejscami do ok. 50-70 km/h. Spokój, który panuje w tej chwili jest bardzo złudny, ponieważ po południu i wieczorem siła wiatru ponownie zacznie rosnąć. Na terenach niżej położonych prędkość wiatru w porywach może sięgać ok. 50-70 km/h, natomiast na Pogórzu liczmy się z podmuchami przekraczającymi 80 km/h. Wysoko w górach wiatr rozpędzi się do 120-140 km/h.

W nocy i jutro wiatr powinien osłabnąć na tyle, że nie będzie już stanowił zagrożenia, ale całkowicie się nie uspokoi. Przypominam o obowiązującym ostrzeżeniu przed silnym wiatrem.

meteo nowy