2021 09 24 Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Zakopanem9999

„Wspólne działanie lub wspólne wymieranie” - pod m.in. takim hasłem ponad 30 osób przeszło z transparentami spod oczka wodnego na Krupówkach pod urząd miasta. Zakopiańska młodzież chciała zwrócić uwagę na negatywne zmiany, jakie zachodzą w klimacie.

- Strajkujemy, żeby budować u ludzi świadomość. Nawołujemy polski rząd, aby zaczął działać i wdrażać zmiany systemowe, bo jednostkowe działania nie prowadzą do niczego. Została nam jeszcze tylko dekada, by cokolwiek zmienić - mówiła Kalina Kalińska, jedna z uczestniczek Młodzieżowego Marszu Klimatycznego.

Strajki takie jak ten w Zakopanem przeszły przez 21 polskich miejscowości. Okazuje się, że zwolnienie z zajęć w wielu szkołach było niemożliwe, przez co młodzież musiała iść na wagary, żeby uczestniczyć w strajkach.

- W wakacje szkoły straciły swoją autonomię i nie mogą wyrażać uczniom zgody na działania, które nie są organizowane bezpośrednio przez szkolnictwo, czyli spotkania takie jak dziś. Przez to dyrektorzy mogą mieć problemu - zaznacza Kalina Kalińska.

Poza ogólnopolskimi postulatami, młodzież z każdego miasta przygotowała własne oczekiwania wobec władz miasta. Te zakopiańskie brzmią następująco:

  1. Wprowadzenie klimatycznego stanu wyjątkowego,
  2. Obowiązkowa segregacja śmieci w miejscach publicznych,
  3. Zakup drona do kontroli emisji spalin
  4. Rozwój łąk kwietnych,
  5. Odbudujmy bukowy Regiel Podhala,
  6. Zakaz sprzedaży foliowych toreb,
  7. Strefa wolna od spalin,
  8. Wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem,
  9. Rozwój i promocja miejskiej komunikacji elektrycznej,
  10. Zakopiańskie tereny rekreacyjne.

Młodzież po odczytaniu postulatów ogólnopolskich i regionalnych spotkała się z przedstawicielem urzędu miasta odpowiedzialnym za ochronę środowiska. Po przekazaniu postulatów strajk został zakończony.

fot Marcin Szkodziński