P3860953POLSKA-SŁOWACJA. – Ciężkie,  półtoraroczne covidowe doświadczenia skutkowały lockdownową izolacją, ale też umocniły więzi między tymi, którzy są na pierwszym froncie walki z ciągle mutującym koronawirusem. O woli i potrzebie współpracy świadczy transgraniczny projekt realizowany przez Górnomorawski Szpital z polikliniką w Trstenie i Podhalański Szpital Specjalistyczny.

Prócz szefostwa i personelu obu placówek, w spotkaniu brały udział władze samorządowego kraju Żylińskiego i nasze władze starościńskie. W sali konferencyjnej Szpitala prezentowany był 7-minutowy film o nowotarskiej lecznicy, jej oddziałach i możliwościach. Sposób przeorganizowana placówki w celu tworzenia oddziałów przedstawiała zastępczyni dyrektora ds. medycznych, dr Aleksandra Chowaniec-Sibiga.

P3870050

- Pandemia wymusza współpracę – stwierdził dyrektor Podhalańskiego Szpitala, Marek Wierzba, jako gospodarz miejsca otwierając wczoraj drugą konferencję z cyklu czterech zaplanowanych w ramach unijnego mikroprojektu „Pandemia zachorowań na Covid-19 wśród nas”. Partnerem wiodącym w tym transgranicznym przedsięwzięciu jest strona słowacka, a personel Podhalańskiego Szpitala, w liczbie kilkudziesięciu pracowników, odwiedził wcześniej poliklinikę w Trstenie.

Tam właśnie, na terenie samorządowego kraju Żylińskiego, notowano największa na Słowacji liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkich postaci koronawirusowej infekcji. Teraz również ilkudziesięcioosobowa grupa zza południowej granicy uczestniczyła w części konferencyjnej i zwiedzała nowotarską placówkę.  

P3860941

Mowa była o rozwiązaniach organizacyjnych wprowadzanych podczas szczytów kolejnych fal pandemii i o wnioskach wyciągniętych z tych sytuacji; o środkach zapobiegawczych, procedurach leczniczych i pielęgnacyjnych. Jednym z efektów projektu ma być stworzenie dobrego programu szkolenia pielęgniarek i kadry medycznej.

Personel placówek jest w tej chwili bez porównania lepiej zaopatrzony w środku ochrony osobistej niż to było w jesieni i na początku ubiegłego roku. Nie przeżywa też takich jak wtedy obaw przed zarażeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że placówki służby zdrowia wciąż borykają się z kłopotami kadrowymi.

P3860915

W każdym razie szefowie współpracujących w transgranicznym projekcie szpitali mówią o technicznym, logistycznym i sprzętowym przygotowaniu do kolejnej fali. Są też gotowi do najściślejszej współpracy, która polega na przejmowaniu wymagających hospitalizacji pacjentów, gdyby w którymś ze szpitali po jednej czy drugiej stronie granicy brakło miejsc. Decyzje o tym zapadają jednak nie na poziomie szpitali, ale na szczeblu rządowym.

Przypomnijmy, że podczas poprzedniej fali pandemii Podhalański Szpital wyleczył ze stanów ciężkich czwórkę pacjentów przetransportowanych ze Słowacji.

Fot. Anna Szopińska, kadry z filmu promocyjnego