2021 07 31 czyste tatry Sonik Jablczynska093638

- To nie są moje śmieci, ale to są moje góry - powiedział Rafał Sonik przed dziesiątym wyjściem w Tatry na sprzątanie. Mimo, iż akcja odbywa się na terenie TPN, to organizatorzy mówią, że problem zaśmiecania przyrody jest w całym kraju.

Od rana w różnych punktach Zakopanego wolontariusze odbierają pakiety startowe, a w nich worki na śmieci i rękawiczki, a następnie ruszają posprzątać to, czego w Tatrach być nie powinno. Wolontariuszy nie zniechęciła także kapryśna pogoda. - Bardziej mokrzy już nie będziemy - śmiał się przed wyjściem Maksymilian ze Spytkowic.

10 edycja akcji „Czyste Tatry”, to nie tylko masowe sprzątanie po pseudo-turystach, ale także forma edukowania tych, którzy w góry wychodzą. - Walczymy by Polska i małopolska była czystsza. Zmienia się model turystyki i każdy ucieka od tłumów. Wpisuje to się w projekt eko-małopolska. Wspieramy organizatorów nie tylko tej wielkiej akcji, ale także mniejszych lokalnych. Ten problem występuje wszędzie, także w lokalnych lasach - mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek małopolski. - Śmieci, to problem w każdym miejscu. Tych śmieci nie powinno być w miejscu gdzie w przyrodzie występuje niedźwiedź brunatny - zaznacza Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który dodaje, ze rocznie z terenu parku wywożonych jest od kilku do nawet kilkunastu ton śmieci.

Do akcji włączyli się także influencerzy oraz znane osoby namawiają i zachęcają do włączenia się do akcji sprzątania Tatr, ale także do podejmowania innych tego typu inicjatyw. - Jestem recydywistą akcji. Co roku na nią czekam i nie waham się z przyjęciem zaproszenia - mówi aktorka Joanna Jabłczyńska. - Śmieci, które walają się w lasach, na szlakach, to jest wszędzie ten problem. Sama robię takie akcje lokalnie, ale ich jest ciągle za mało - dodaje.

Do 10 edycji „Czystych Tatr” zgłosiło się ok. 4 tys. wolontariuszy, jednak z każdą chwilą ich przybywa, bowiem osoby, które wybierają się w góry chętnie biorą ze sobą worki na śmieci.

fot. Marcin Szkodziński

2021 07 31 czyste tatry Sonik Jablczynska091749

2021 07 31 czyste tatry Sonik Jablczynska093925

2021 07 31 czyste tatry Sonik Jablczynska084433