d2POWIAT NOWOTARSKI. Rada powiatu nowotarskiego, podczas dzisiejszej sesji, jednomyślnie przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia Matki Bożej Królowej Podhala jego patronką.

Tę inicjatywę przedstawiał starosta Krzysztof Faber, przypominając, że długo zastawiano się, jak uczcić 30-lecie odrodzonego samorządu. Na ten właśnie moment trafił kustosz ludźmierskiego Sanktuarium, ks. Jerzy Filek, wychodząc z propozycją, by Matkę Bożą Ludźmierską obwołać patronką powiatu. Tym bardziej, że półtora roku temu, właśnie w Ludźmierzu, miało się odbyć uroczyste święto Samorządu w szerokim gronie byłych i aktualnych samorządowców. Nawet zaroszenia były już wydrukowane.

Propozycja kustosza, ku której powiatowe władze chętnie się skłoniły, wymagała oczywiście konsultacji z przewodniczącymi rad gmin i wójtami. Projekt rezolucji opiniowała też komisja kultury.

- Zastanawialiśmy się, kiedy zrobić święto samorządu, ale nadal obowiązują rygory sanitarne – mówił starosta Faber. –Tymczasem zbliżamy się do czwartej fali, czas ucieka. Rozmawiałem już z przewodniczącym Rady i z ks. kustoszem. Rezolucja jest kierowana do metropolity krakowskiego, a on prześle ją do Watykanu, konkretnie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Po uzyskaniu tam akceptacji, metropolita może już ustanowić Matkę Bożą Ludźmierską patronką powiatu.

Uzasadnienie podnosiło, że zakorzeniony w literaturze, muzyce, pieśni, malarstwie, budownictwie, sztukach scenicznych kult Matki Bożej Ludźmierskiej trwa od XV wieku, a lud góralski mocno związany jest z Ludźmierzem.

Najważniejsze dla tego kultu wydarzenia religijne minionych kilkudziesięciu lat to niewątpliwie:

1963 rok – koronacja cudami słynącej figury przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę (z proroczym uchwyceniem berła wypadającego z dłoni złocistej podobizny Matki Bożej)

1979 rok – tłumna Msza św. na nowotarskim lotnisku, z przybyciem figury Matki Bożej Ludźmierskiej

1997 rok – modlitwa różańcowa Jana Pawła II w sanktuaryjnym ogrodzie.

Warto zwrócić uwagę, że emblematy Maryjne – berło i korona – znalazły się w herbie powiatu.

MB5

Za rezolucję podniosło rękę 28 radnych, czyli została ona przyjęta jednomyślnie. Do metropolity skieruje ją ks. kustosz, który podkreślał na sesji:

- Wiele jest figur, ale ta jest czczona. Myślę, że decyzje w Watykanie zapadną do połowy przyszłego roku i początkiem czerwca będziemy mogli – przez odczytanie dokumentu i obecność metropolity – ten patronat ustanowić.  Jako święto regionu  święto patronackie Królowej Podhala, proponuję 7. czerwca, czyli dzień nawiedzenia Sanktuarium przez Jana Pawła II.

Nie omieszkał też kustosz napomknąć o zgłaszanej i w interpelacjach potrzebie wyremontowania mostu na Czarnym Dunajcu, łączącego Dom Podhalański (którym teraz administruje Towarzystwo „Sokół”, planując duże inwestycje) z bazyliką.

Fot. Anna Szopińska