20210617 DSC02558 2

Na czwartkowej  konferencji prasowej ogłoszono to wydarzenie, które odbędzie się w 2022 roku. Areną mistrzostw będzie nowoczesna hala sportowa w Białce Tatrzańskiej.

 

W konferencji udział wzięli: Jego Ekscelencja Chettaphan Maksamphan, Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce, Pan Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, Andrzej Pietrzyk oraz prezes Polskiej Federacji Sepak Takraw, Paweł Podczerwiński. 

W Białce Tatrzanskiej odbyly sie najwieksze imprezy Sepak Takraw: Puchar Polski, Super Puchar Polski, Super Liga Polski i mecz Polska Serbia. 

- Śmialo mogę oznajmić, ze Białka Tatrzańska jest stolicą polskiego Sepak Takraw. Od Polski wszystko się zaczęło, a Mistrzostwa Europy będą rozgrywane cyklicznie co dwa lata – mówił prezes Paweł Podczerwiński.

W nadchodzących w 2022 roku mistrzostwach wystąpi osiem drużyn: Francja, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Serbia, Turcja, Ukraina i Polska. Ze względu na sytuację związaną z pandemią niepewny jest udział reprezentacji Włoch, Austrii, Danii, Rosji, Malty, Finlandii, Anglii, Kazachstanu, które są członkami europejskiego Sepak Takraw.

- Mam taką nadzieję, że wszystko wróci do normy i wyżej wymienione kraje zagrają na Mistrzostwach Europy w Polsce. Reprezentacja Polski od dzisiejszego dnia zaczyna przygotowania do Mistrzostw Europy. Planujemy kilka konultacji w 2021 roku oraz mecz międzynarodowy między Polską a Ukrainą, który odbędzie się listopadzie - dodał Podczerwiński, który wyraził podziękowania dla Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska za objęcie patronatem nadchodzących wydarzeń i dotychczasową pomoc w organizacji minionych zawodów.

20210617 DSC02733

Jego Ekscelencja Chettaphan Maksamphan podkreślił:

- to dla mnie wielka przyjemność, że mogę być na konferencji, podczas której ogłaszamy pierwsze Mistrzostwa Sepak Takraw. Wydarzenie to będzie miało miejsce w grudniu przyszłego roku i ambasada jest z tego powodu bardzo dumna.

To miejsce dla mnie jest bardzo wyjątkowe, ponieważ można tutaj jeździć na nartach, co z resztą robiłem razem z rodziną, jest tutaj wiele pięknych szlaków turystycznych, natomiast po tym sportowym wydarzeniu mam nadzieję, że będzie słynne też tego właśnie względu. Jestem bardzo dumny, że nasz narodowy sport jest również popularny w Europie i na świecie, i od trzech lat również w Polsce - mówił w swoim wystąpieniu amabasador. 

Mistrzostwa te mają oficjalne poparcie Międzynarodowej Federacji Sepak Takraw i FESTA. Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce wspomniał również, że przyszły rok jest bardzo ważny, ponieważ w 2022 roku obchodzić będziemy 50-lecie stosunków dyplomatycznych Polski i Tajlandii i te mistrzostwa są jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom.

- Jestem szczęśliwy, że Sepak Takraw może tutaj działać jako taki pomost łączący nasze narody, łączący nie tylko nasze kultury i sport, ale może również w przyszłości zaowocować zwiększonymi obrotami handlowymi współpracy gospodarczej. Już się cieszę na przyjazd tu w przyszłym roku nie jako zawodnik, ale jako widz - podkreślił ambasador. 

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska pan Andrzej Pietrzyk: - Bardzo cieszymy się, że akurat w naszej gminie, w naszym obiekcie odbędą się pierwsze Mistrzostwa Europy Sepak Takraw. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie kwitła. Pan Paweł tu prężnie działa, jeżeli chodzi o rozwój tej dyscypliny w Polsce - przekonywał wójt. 

Po zakończonej konferencji odbył się pokazowy trening reprezentacji Polski Sepak Takraw w oficjalnych strojach drużyny.

Tekst i video: Ania Zubek

Fot. Paweł Budzyk