192294762 1543603915842618 2246786092807988298 n

Niestety niekorzystna prognoza pogody i trwające już opady deszczu zmusiły Miasto do zmiany terminu planowanego na niedzielę 30 maja na Dolnej Równi Krupowej Zakopiańskiego Dnia Dziecka. Przeniesione zostaną również wydarzenia towarzyszące związane z obchodami 100-lecia wybuchu III Powstania Śląskiego, a także aktywności w Miejskiej Galerii Sztuki. Nowy termin wydarzenia to niedziela 13 czerwca 2021 r.

 Będzie moc atrakcji, konkursy z nagrodami, słodycze i: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. M. Boruty-Spiechowicza i żołnierze Sił Powietrznych z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego na Groniku.

Po lekcji survivalu na wszystkich czeka sportowy tor przeszkód zorganizowany przez Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Sekcja deskorolkowa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przeprowadzi pokazy i konkurencje dla początkujących połączone z warsztatami nauki jazdy. O zdobycie pozostałych sprawności zadbają harcerze Obwodu Tatrzańskiego ZHR.

O  bezpieczeństwo zadbają wykwalifikowani ratownicy medyczni, kładąc szczególny nacisk na edukacje w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. O tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na basenie, opowiedzą ratownicy wodni zakopiańskiego Aqua Parku. Może nawet nauczą Was pływać żabką? Jak zwykle nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez Policję i wozu strażackiego z OSP Olcza.

Na pewno warto zatrzymać się przy stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie będą odbywały się warsztaty z ozdabiania domków dla ptaków czy tworzenia zakładek do ulubionych książek. Cały dzień czekają na Was leżaki i akcja „Czytanie na trawie” z fragmentami „Koszmarnego Karolka” czy „Wakacji Mikołajka”. 

Miejska Galeria Sztuki przygotowała warsztaty ilustratorskie i pokaz filmu „Rybak na dnie morza”. By wziąć udział w zajęciach należy odwiedzić siedzibę Galerii przy ul. Krupówki. Natomiast na Równi przy stoisku Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór przez cały dzień można wyczarować kwiaty z bibuły.

Podczas Dnia Dziecka zostaną rozstrzygnięte trzy konkursy: Wszyscy Razem, Stacja Zakopane i projekt koszulki t-shirt na 10. Światowy Dzień Śniegu. Nagrodzeni zostaną także najwytrwalsi uczestnicy programu Cool-turalny Człowiek.

Jak być eko, segregować odpady i dbać o jakość powietrza nauczą nas pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, a o mniej znanych atrakcjach Zakopanego dowiecie się na stoisku Centrum Informacji Turystycznej.

Czas umilą nam występy dzieci z zakopiańskich szkół podstawowych i przedszkoli, które oglądać można zajadając pyszną watę cukrową lub lody.

Pamiętajcie, by odwiedzić wszystkie stoiska rozlokowane na Dolnej Równi Krupowej. Poza dobrą zabawą i porcją wiedzy znajdziecie tam przypinki, które otrzymacie po wykonaniu zadań. Warto zebrać wszystkie, by zdobyć atrakcyjne nagrody!


Imprezy towarzyszące:

30 maja | niedziela

10.00 | Plac Niepodległości
„Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2. Baterii Artylerii” — inscenizacja teatralna na podstawie wspomnień Władysława Cieleckiego. Scenariusz i reżyseria Krzysztof Najbor. Udział biorą Aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, Mieszkańcy Zakopanego, Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera, Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit

Zadanie realizowane w ramach projektu „Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala”. Z Zakopanego na Górny Śląsk - Pamięci Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii, dofinansowanego przez Ministra Obrony Narodowej

21.00—23.00 | | fasada budynku Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13 

Wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii „Śląsk wspólna sprawa” przez Biuro Programu “Niepodległa”

Szczegóły:

www.zakopane.pl/zawartosc/artykuly/kultura/zakopane-w-100-lecie-iii-powstania-slaskiego