20190919 151233

W dobie pandemii, w znacznym stopniu zmieniły się nasze preferencje co do sposobu spędzania wolnego czasu. Wiele osób stawia teraz na obcowanie z naturą, na odpoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku i aktywność na świeżym powietrzu. Idealnym wyborem spełniającym wszystkie powyższe przesłanki są dwa kółka i trasy rowerowe dostępne na terenie Gminy Czarny Dunajec. O turystycznym potencjale gminnych miejscowości, o tych realizowanych i tych planowanych inwestycjach rowerowych opowiada Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec.  

 Panie Wójcie za oknami mamy piękną wiosnę, dlatego śmiało możemy powiedzieć, iż sezon rowerowy ruszył pełną parą

W tym roku, w związku z kaprysami naszej kochanej pogody sezon rowerowy na Podhalu rozpoczął się zdecydowanie później niż zazwyczaj. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwaliśmy słońca i temperatur powyżej 20 stopni, by móc wsiąść na dwa kółka i pojeździć po tych pięknych trasach, które powstały na całym Podtatrzu. Na szczególną uwagę zasługują ścieżki rowerowe w Gminie Czarny Dunajec, które przyciągają do nas coraz większą rzeszę turystów, które są przyjazne dla rodzin z dziećmi oraz trasy które w ostatnim czasie zostały wyposażone w atrakcyjną infrastrukturę. Jedną z takich inwestycji dedykowanych miłośnikom dwóch kółek jest remont zabytkowej stacji kolejowej w Podczerwonem, który pozwolił temu miejscu odzyskać dawny blask. Powstało tu wyjątkowe centrum obsługi ruchu turystycznego, które prowadzi lokalny przedsiębiorca z Nowego Targu. Na wspomnianej inwestycji zyskała również sama Gmina Czarny Dunajec, ponieważ stacja została wydzierżawiona, a środki, które uzyskujemy od dzierżawcy przeznaczamy na kolejne remonty infrastruktury rowerowej oraz budowę nowych atrakcji turystycznych wzdłuż szlaku rowerowego wokół Tatr.

Na czym polega funkcjonowanie stacji w Podczerwonem? Rozumiem, że jest to takie centrum rowerowe z gastronomią i wypożyczalnią rowerów

Stacja w Podczerwonem to typowy punkt obsługi ruchu turystycznego z całym pakietem informacji, map i przewodników. Dzięki zapleczu sanitarnemu można się tam odświeżyć czy załatwić swoje najpilniejsze potrzeby. Jednocześnie jest to miejsce gdzie można usiąść, odpocząć po przebytej drodze, napić się kawy i uzupełnić kalorie stracone podczas przejażdżki korzystając z małej gastronomii, która w tym konkretnym miejscu specjalizuje się w cukiernictwie. Co więcej, możemy tu podziwiać to co najcenniejsze w obrębie Podczerwonego i Czarnego Dunajca czyli piękno przyrody, która nie została tutaj aż tak zdegradowana jak w innych częściach Podhala.

Jakie plany inwestycyjne na najbliższe lata ma Gmina Czarny Dunajec jeśli chodzi o rozwój infrastruktury rowerowej?

Czarny Dunajec to gmina położona w urokliwym otoczeniu, ale jej potencjał turystyczny nie jest jeszcze tak dobrze znany jak potencjał innych, wiodących jednostek wiejskich typu Bukowina czy Białka. Staramy się to zmienić. Szeroko rozumiana infrastruktura turystyczna w Gminie Czarny Dunajec, w tym roku dostała szansę na rozwój dzięki pieniądzom rządowym. Tarcza górska pozwoliła nam pozyskać na ten cel ponad 4 mln zł, przy czym nasza lokalna turystyka będzie stać w opozycji do tej wielkomiejskiej. Będzie to turystyka spokojna, rodzinna, rowerowa. Właśnie w obrębie tych wytycznych planujemy kolejne inwestycje. Na wzgórzu Bachledówka, dzięki uprzejmości Zakonu Paulinów, na terenie kościelnym chcemy zrealizować taras widokowy ukazujący piękno panoramy Tatr i Babiej Góry. Następną zaplanowaną inwestycją wzdłuż szlaku rowerowego wokół Tatr będzie dalszy remont stacji kolejowej w Podczerwonem. W obrębie tego projektu poza modernizacją samego budynku chcemy wybudować duży parking do obsługi ruchu turystycznego. Na północy naszej gminy otwieramy nową sieć ścieżek rowerowych – chcemy połączyć Czarny Dunajec z Odrowążem. Zaplanowaliśmy tu dodatkową atrakcję turystyczną w realizacji której pomaga nam sama przyroda, a mam tu na myśli żywe bobrowisko. Uzupełniliśmy pozyskane pozwolenie na budowę o ten aspekt. Bobry zrobiły swoje, powstały tu piękne tereny zalewowe w obrębie których chcemy poprowadzić 2 km trasę rowerową. Przypomnę tylko, że właśnie tutaj u nas dostępne są trasy rowerowe o różnym stopniu zaawansowania, będące odpowiedzią na potrzeby różnych grup rowerzystów. Przykładowo na liczącym 7 km odcinku trasy między Czarnym Dunajcem a Piekielnikiem mamy ścieżkę szutrową, płaską, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Na całym Podhalu to jedyne takie miejsce, poza parkami, gdzie można oddychać czystym i świeżym powietrzem. To teren w całości wolny od urbanizacji, gdzie można się odstresować, zresetować swój umysł i nabrać sił na kolejne wyzwania życia codziennego. Każda pojedyncza inwestycja w zakresie ścieżek rowerowych jest dla nas i dla naszych mieszkańców wartością dodaną.

Rozumiem, że rozwój sieci ścieżek rowerowych przyczynia się do rozwoju innej infrastruktury turystycznej czyli noclegi, pensjonaty, pamiątki, gastronomia itd.

Turyści, którzy przyjeżdżają do Czarnego Dunajca i do okolicznych miejscowości domagają się odpowiedniej jakości infrastruktury towarzyszącej atrakcjom turystycznym czyli szeroko pojętej gastronomii czy bazy noclegowej. Współczesny turysta przyzwyczajony do wygód potrzebuje standardów na miarę Zachodu. Polacy są społeczeństwem, które jest stosunkowo majętne. Goście, którzy do nas przyjeżdżają z całej Polski jak i z całego świata cenią sobie klimat tego miejsca, ale jednocześnie żądają gastronomi i hotelarstwa na najwyższym poziomie, ponieważ stać ich by zapłacić odpowiednią kwotę, po to by korzystać ze wszystkich dobrodziejstw oferowanych przez nasz region. Nie ukrywam, że lokalną koniunkturę turystyczna napędzają nam termy, które powstały w Chochołowie. Przyczyniły się one do ogromnej transformacji gminy  - z rolniczej i takiej z której wiele osób emigrowało za granicę w celach zarobkowych, na gminę typowo turystyczną z biznesami lokalnych przedsiębiorców. Atrakcje turystyczne, ścieżki rowerowe, trasy i tarasy widokowe – to wszystko przyczynia się do zwiększania potencjału naszej Gminy, jej rozpoznawalności na Podhalu, gdzie każdy walczy o to by potencjalnego turystę przyciągnąć czymś wyjątkowym właśnie do siebie. Dzięki inwestycjom w turystykę lokalne biznesy naszych mieszkańców dobrze prosperują, Gmina zwiększa swój budżet dzięki podatkom od nieruchomości i ponownie środki te może wydatkować na poprawę jakości życia swoich mieszkańców – budowę kanalizacji, wodociągów, remonty dróg, oświetlenie, termomodernizację budynków użyteczności publicznej. W ten sposób koło się zamyka.