1 foto blyski 2 0 1 0 3 0

Pies wybiegł z posesji wprost na jadących rowerzystów. Kobieta jadąca rowerem wystraszyła się i przewróciła na jezdnię. Właścicielka psa za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem karnym. Apelujemy do właścicieli czworonogów o odpowiednią opiekę nad swoimi pupilami.

We wtorek po południu w miejscowości Czarny Dunajec doszło do niebezpiecznej sytuacji z udziałem rowerzystów i czworonoga. Jak ustalono na miejscu zdarzenia, dwójka rowerzystów jechała ulicą Kmietowicza, kiedy nagle z jednej z posesji wybiegł w ich kierunku pies. Kobieta jadąca rowerem wystraszyła się czworonoga, straciła panowanie nad pojazdem i przewróciła się na jezdnię, doznając lekkiego urazu nogi. Pies po całej sytuacji uciekł na posesję. Na szczęście nie doszło do pogryzienia. Właścicielka czworonoga została ukarana mandatem karnym za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia z art. 77 kodeksu wykroczeń.

Osoba decydująca się na posiadanie psa, musi liczyć się z odpowiedzialnością za jego zachowanie. Apelujemy do właścicieli czworonogów o odpowiednią opiekę i odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami. W szczególności, zwracamy uwagę na właściwe zabezpieczenie ogrodzenia posesji i kojców przed samowolnym wydostaniem się psa. Ponadto każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy posiadacz psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Nie wolno trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, oraz na uwięzi krótszej niż 3 metry.

Przypominamy, że zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń.

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,

podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany jeżeli sprawa trafi do sądu. Mandat karny w tym przypadku wynosi od 50 do 250 złotych.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany, jeżeli sprawa trafi do sądu. Mandat karny w tym przypadku wynosi 500 złotych.

KPP Nowy Targ