2021 05 11 Smieci to temat podniosly sprzatanie Podhala4800

Kilkaset osób włączyło się do akcji sprzątania podtatrzańskich gmin „Śmieci to temat podniosły”.

To pierwsza akcja sprzątania organizowana wspólnie przez Tatrzański Park Narodowy i gminy Kościelisko, Zakopane, Poronin oraz Bukowina Tatrzańska. Okazało się, że jest bardzo potrzebna, bowiem osób, które nie sprzątają po dobie jest na Podhalu dość dużo.

- Dopiero zaczynamy, ale przede wszystkim jest plastik i szkło, w tym butelki po alkoholu. Jest to nieprzyjemne i niemiłe dla oka – mówi Renata, która wybrała się na sprzątanie Bachledzkiego Wierchu. - Mamy rękawiczki, worki i chwytak. To zestaw, który powinien nam wystarczyć - dodaje.

Tego typu akcje mają wpłynąć na świadomość młodych osób, aby to one świeciły przykładem. - Jak nauczymy młodych wrażliwości na środowisko, to będą przekazywać dalej swoim dzieciom - Kowalski Wiesław, Przewodnik Tatrzański z Zakopanego, który wraz z młodzieżą szkolną sprzątał Bachledzki Wierch. - Jak ludzie są w stanie wnieść w góry puszkę z piwem, która waży pół kilo, to pustej już nie dadzą rady znieść, która prawie nic nie waży? - pyta się z ironią przewodnik tatrzański.

Niestety śmieci, to nie tylko problem estetyczny, ale ogromny problem dla całego ekosystemu. Latami rozkładające się śmieci przenikają do gleby oraz wody. Dla zwierząt mogą natomiast stanowić śmiertelną pułapkę. - Świeże śmieci stanowią pułapkę dla małych zwierząt. Wchodzą do nich i nie potrafią już wyjść. Podczas opadów deszczu mogą np. utonąć w butelce - mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niestety śmieci, które są wyrzucane stanowią problem nie od dziś. - Znaleźliśmy duże wysypisko śmieci. To co tam było wskazuje, że może ono być z lat 80 tych. Zebraliśmy tam aż 15 worków. Są też śmieci po turystach. Głównie butelki i inne rzeczy po ogniskach i grillach - mówi Jan Krzeptowski-Sabała o śmieciach, które zbierał w rejonie Kirowej Wody w Witowie.

Śmieci, które zostały zebrane do worków zabrać mają firmy, które na co dzień wywożą odpadki z terenów gmin.

fot. Marcin Szkodziński

2021 05 11 Smieci to temat podniosly sprzatanie Podhala4807

2021 05 11 Smieci to temat podniosly sprzatanie Podhala4827

2021 05 11 Smieci to temat podniosly sprzatanie Podhala4813