P3770836POWIAT NOWOTARSKI. Sala obrad w nowotarskim starostwie zmieniła się nie do poznania. Zamiast sesji Rady, które przeszły na tryb zdalny, już wkrótce będą się tu odbywać szczepienia powszechne. Drugą lokalizację powiatowego Punktu zapewni Podhalański Szpital Specjalistyczny.

Punkty Szczepień Powszechnych tworzone są w ramach Narodowego Programu Szczepień, z intencją przyspieszenia akcji, a w zamierzeniach przeznaczone dla osób, których stan zdrowia nie budzi wątpliwości, że szczepionkę można im podać.   Zgodnie z rządowymi wytycznymi, docelowo w każdym powiecie powinny być co najmniej 2 duże Punkty Szczepień Powszechnych.  

Najlepiej, gdyby jeden z takich punktów prowadził szpital z dużym potencjałem szczepień, a drugi – wchodzący w skład sieci koordynowanej przez wojewodów – organizował samorząd we współpracy z wybranym podmiotem leczniczym oraz w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

P3770843

- Wspólnie z dyrektorem Szpitala zgłosiliśmy do wojewody, że tworzymy taki Punkt Szczepień Powszechnych w Nowym Targu - mówi starosta nowotarski Krzysztof Faber. - Analiza sytuacji dokonywana razem z NFZ-tem wykazała, że nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych punktów prócz tych, które już istnieją w innych miejscowościach. Ten nowotarski punkt – w dwóch lokalizacjach – miałby możliwość szczepienia od 800 do 1.000 osób dziennie.

Lokalizacja w Szpitalu będzie zupełnie inna niż punktu szczepień w miejscu opieki całodobowej, działającego do tej pory.

   W starostwie natomiast pomieszczenia są już prawie gotowe. Sala obrad pomieści dwa zespoły, każdy złożony z osoby wprowadzającej dane i osoby wykonującej szczepienie. Starostwo planuje jeszcze wydelegowanie pracownika, który kierowałby ruchem przychodzących i służył informacją. Zaplecze sali zmienia się teraz na pomieszczenie, w którym można udzielić pomocy każdemu, kto poczułby się źle.

- Wejście będzie wprost z parkingu przy Alei Tysiąclecia. Pacjent będzie stąd trafiał na recepcję, która wprowadzi jego dane do systemu, następnie w miejsce, gdzie można wypełnić ankietę i przygotować dokumenty – zapowiada Bartłomiej Garbacz, sekretarz powiatu i koordynator PSP w starostwie. - Potem przejdzie do jednego z dwóch pomieszczeń, gdzie odbywają się szczepienia. Po wykonaniu procedury medycznej pacjent powinien odczekać jeszcze 20 minut zanim opuści Punkt.

P3770852

By uniknąć zagęszczenia osób, przed wejściem planuje starostwo postawienie jeszcze namiotów dla oczekujących.

Oczywiście funkcjonowanie punktu zależy zarówno od liczby zapisanych osób, jak i od zapowiadanego przez rząd zwiększenia dostaw szczepionek.

 - Najpierw jednak muszą być osoby zapisane, bo nie może się stać tak, że uruchomimy punkt, otworzymy szczepionki i nie będzie chętnych – zaznacza starosta Faber. Myślę, że to już na poziomie województwa jest opracowywane. W każdym razie my jesteśmy gotowi zwiększyć ilość szczepień o 1.000 dziennie.

Według rządowych informacji, pierwsze, pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych mają ruszyć od najbliższego poniedziałku. 

Punkt Szczepień Powszechnych w starostwie

Fot. Anna Szopińska