1617817782650NOWY TARG. Na całej długości przyszłej nitki nowej „zakopianki” w granicach Nowego Targu – od granicy z Laskiem po wysokość Castoramy – trwają roboty ziemne, zbrojeniowe i betoniarskie. Najbardziej spektakularne są teraz prace przy budowie mostu tymczasowego do obsługi potężnej budowy.

Na prawym brzegu Czarnego Dunajca pojawiły się trzy wielkie dźwigi. Dziesiątki ciężarówek wożą kruszywo do utwardzenia podbudowy drogi serwisowej, prowadzącej od Grela do brzegu rzeki.

Przy podporach wiaduktu, który będzie prowadził ruch nad Czarnym Dunajcem i ul. Ludźmierską pracują ekipy zbrojarzy. Wiadukt pobiegnie też nad bocznicami kolejowymi i leśnymi drogami w Borze Kombinackim. W rejonie os. Na Skarpie wiadukt ma przejść ponad dachami domów jednorodzinnych.

1617818073849

Duży jest też zakres wymiany gruntów na odcinku od ul. Ludźmierskiej w stronę Węzła Południe. Tam również trwa zbrojenie i betonowanie podpór wiaduktu.

Na obu brzegach Czarnego Dunajca powstają betonowe podbudowy przyczółków przyszłego mostu. Tymczasowego, który ma odciążyć drogę krajową 47 z ruchu ciężkiego sprzętu, raczej nie uda się zakończyć w kwietniu.

1617818169890

Teren między ul. Grel a brzegiem Czarnego Dunajca jest torfowiskowy i podmokły. Tam właśnie pojawiła się teraz ekipa, która przed nadejściem wiosny, na odcinku ok. 300-metrowym, wzdłuż drogi serwisowej i pobliskiego cieku, zakłada brezentowe osłony mocowane na palikach. Mają one chronić żabią populację przed ginięciem pod kołami ciężarówek.

Kwietniowy etap

Fot. Anna Szopińska